Párkrát se v návštěvní knize na Horněmčanských www stránkách objevily příspěvky, zda by sa neobnovil v Horněmčí nějaký ten lidový krůžek (hopsák). První „schůze“ byla naplánovaná na sobotu 7.2.2009 v 17:00 před farů v Horněmčí. Věk sme nijak neomezili.
Do návštěvní knihy jsem ještě dopsala: „Jestli se nás sejde takové množství, ve kterém je možno něco zkoušet, kroužek bude založen. Pokud bude z Vaší strany zájem nízký nebo přímo žádný, nic se dělat nebude. Pokud se z různých důvodů nebudete moci v sobotu dostavit, ale měli byste o kroužek zájem, napište mi, prosím, na email. Případné dotazy směřujte na návštěvní knihu.“
Na www stránkách obce se dále diskutovalo o kroužku pro naše nejmenší. První schůzka pro hopsáček byla naplánovaná na 9.2.2009 v tělocvičně ZŠ. Podle zájmu dětí a rodičů se uvidí, jestli má tento kroužek smysl…
Byla sem pak eště na obci navštívit pana starostu Bahulu, říkal, že také aktivity enem podporuje. Takže možem trénovat v kulturáku aj ve škole. Ohledně školy sem sa eště domlúvala s paní ředitelků Prágerovů. Ta byla taky pro. Takže folklorní aktivita sa može rozjet :-)
Toš proběhl první hopsák pro veliké. Sešlo sa nás úpa mega (jak by řekla ségra v novodobém studentském slangu). Před pátů sem sa vydala k fáře a potkála sem tetičky. Hned sa ně tázaly, že co sa chystá, že před farů stojí plno lidí. Toš sem ji slušně odvětila, že teda bude hopsák a v duchu sem si říkala, čemu možů říkat moc lidí. Idu, idu…už su u Zapletalů a před dveřama fary vidím cca 7lidí. Toš esti tomuto říkajů tetičky moc, toš teda nevím….a jak sa tak blížím, toš vidím ludí čím dál víc. A co je průser najvětší, nekterých ani nepoznám….
Hnedka velím, že ideme hned všeci do školy. V tělocvičně jim řeknu, že sem to teda nečekala, že nás bude tolik a taky pronesu pár trapných vět typu: šak nekeří z vás beztak příště nepřijdů (a to sem sa naštěstí převelice mýlila). Pak sme sa přesunůli před televizu a shlédli sme vystůpení starého hopsáku. A pak už deme na to aj my. Adam a kluci zostávajů v místnosti s televizů a učijá sa zpívat. Holky sa přesunůly do tělocvičny a že jdem trénovat karice. Pavla s Lucků si to povzpomínali. Ze začátku mě furt říkajů, že je jim to trapné nám něco vysvětlovat…dneska (29.3) už nás učijá a ani trochu sa nehaňbí, sú už uplně profiinstruktorky tance :-)
Taky sme trochu pozpívaly a pak ideme pro kluky, že idem tančit. Adam s Pavlů a Lucků ukazujů, jak má vypadat Strání. Povydajů, že je to najlehčí tanec. Nám ostatním sa ale moc lehký nezdá….. Kluků došlo asi 17, holek 25…tipuju…sem to nepočítala…
Tak sa holký střídajů. Všeckým sa potí ruky a v tělocvičně už jde cítít pot, toš otvíráme okno (moc to, myslím, nepomohlo :-)…v 19:00 sa zapíná CD přehrávač a že si kluci majů zkusit polku a valčík…no popravdě, aj v tychto tancách sa máme co učit….
Jana udělala supr věc,udělala provizorní stránky pro hopsák…fakt fofr, to vám povím…
Týž den sem měla nácvik s malýma hopsáčkama. Došlo jich asi 20. Bylo to také divné, bo já jsem nikdy takový krůžek nevedla a ani do žádného podobného nechodila.Tych děcek bylo jaksi moc a já vůbec nevěděla, esti mňa budů poslůchat nebo jak to vlastně bude. Pomáhá mě eště Bětka. Hlédá děcka, které sa nedrží v guči, aby sa nebůchli a pomáhá mě s tancama a tak. Su ráda, že ju tam mám :-). Najprv sme sa představili, já sem jich opravdu nepoznala, kromě děcek co chodijá do kostela. Pak sme sa učili říkanku Kostelíček, zkůšali sme tancovat na písničku Když sem chodil do školy a jsme udělali hru Sil Petr proso a zpívali Kukulenku. Připadala sem si strašně trapně, ale děcka ně poslůchali, což sa mě zdálo zvláštní…buď sa mě báli nebo sa jim to fakt líbilo. Když sme skončili, toš mě maminky děcek potěšily a nabídly ně, že když budu potřebovat, že mám řéct.
Večer sem eště napsala na stránky:
Dnešní nácvik s děckama byl super. Jsou velice šikovné. Domluvili jsme se, že se s malýma budeme scházet pravidelně každou sobotu v 15:00 v tělocvičně ZŠ. Takže příští týden v sobotu 21.2 se budu na všecky těšit. Určitě stihnete aj večerní ples :-)
Dohodlo sa, že sa budem scházet s malýma v sobotu 15:00-15:45 a velký hopsák v 17:00. Pak sa to ešte změnilo, že holky budů chodit v 16:30, protože mosijá zkůšat točky a karice. Kluci teda na nás už nemosijá tolik čekat a aspoň toho tolik nevypijů (už totiž všecky moc dobře víme, jak to na tych vašich nácvikoch chodí :-)
Bětka,Lucka,Pavla
ahoj všichni od páté do deváté třídy, máme pro vás snad dobrou zprávu. Ti, co byli ještě donedávna smutní, že není zavedený hopsák právě pro ně, už smutní být nemusí. Střední hopsák, tedy hopsák pro děti od páté do deváté třídy se bude konat v neděli v 10:00.
Doufáme, že účast bude hojná. Už se na vás moc těsíme, zatím ahoj
Opravdu založit eště hopsák pro důchodce a hopsá celá dědina :-). Obdivuju holky, že sa na to daly. Došlo jim v nedělu 9holek.
Holky z místní ZŠ se zůčastnili soutěže školních družin s názvem „Brodský zpěváček“
Vendula Dudová - Ta naša lavečka
Markéta Turečková - U Hradišťa na trávníčku
Kristýna Čubíková - Horněmčanská náves
Beáta Jančová – Kukulenko, gde si byla (cena poroty)
Holky nás perfektně prezentovali, díky!!!
Vítalo sa 10 děcek, to Horněmčí dlůho nezažilo :-). Vendulka, Kristýnka a Monča Zámečníková přednesly básničky a zazpívali Kukulenku, Ztratila sem fěrtůšek a Sedí vrabec na kostele. Rodičové tleskali, holky zpívaly pěkně a nahlas….takže jen tak dál :-)
Teďka si přesně nepamatuju, co všecko sme sa na konkrétní zkůšce učili. Ale budu sa snažit to od teďkaj (29.3) psat. Bo histórija sa mosí zaznamenat :-)
Takže aspoň shrnu, co sa dělo:
Velký hopsák
Postupně sme si přidávali další písničky na zpívání, holky sa naučili karice (sem tam to eště trochu pletem, ale zkůška od zkůšky je lepší a lepší). Jinak z tanců už teoreticky „umíme“ Strání, Horněmčí, Dolněmčí, Hluk, Boršice, Korytná. Na Hluk už máme udělané pásmo. Zpěv je čím dál hlasitější, kuřácké přestávky sů čím dál kračí. Všeci už sa bavijů se všeckýma a je srandy kopec. Postupně si všeci sháňajů kroje (víc ale holky, kluci sů v tomtok flegmatici a spoléhajů sa na to, že až přijde čas, tak sa to samo vyřeší :-). Řešíme problémy s názvama částí krojů. Nekeří budů tento rok oblékat kroj prvně. Mezi najzáludnější slova patří šorec, trčáky, štruple. Fěrtůšek znajů všeci, aspoň něco :-). Holky už si taky nosí sebů pití, na rozdíl od kluků ale nealkoholické. Složení sa od prvního setkání trochu změnilo, ale většina ostala. A vypadá to, že dobrovolně :-). Je nás 15kluků a cca 20holek. Ale fakt supr.
Malý hopsák
Dělá velké pokroky. Děcka už konečně zpívajů nahlas, smějů sa, přijdů mě čím dál odvázanější :-). Moc jich neokřikuju. Su ráda, že jich to baví. A mě to s nima taky baví. Mám s nima veliké plány, bo sa strašně rychlo učijá. Už umí tolik písniček, že jich za celých 45 minut ani nestihnem všecky zazpívat. Nejlepší je pro nich Zabili židovku v Kokrhéli, židé ju pléskali po prdéli…zpívame tu písničku skoro měsíc, ale u slova „po prdéli“ sa beztak na sebe děcka uculujů :-). Tancůjů pěkně, místy už je to aj synchronní. Počet hopsáčků je každů sobotu jiný, ale už je tu jakési to zdravé jádro……
Střední hopsák
Podle plánů sa scházajů v nedělu po kostele. Občas sa stane, že holky zaspijá :-). Majů naučené už nějaké písničky a tříboká svoje karičky.
Malých hopsáčků dneska došlo míň jak minule, ale bylo nás tak 5párů. Šimi trochu stávkoval a celů dobu nás pozoroval enem z rožku. Dneska sme sa poprvé rozezpívávaly jako sirény, najlepší bylo písmeno „i“, bo při jeho výslovnosti sa všeci smějů. Přidali sme další sloky k písničce Ani som si němyslela, že su taká krásná. Děcka si chtěli zopakovat hru Na zahrádku, opakovali sme tanec trnky a školáckou. Po hopsáčku nás eště 5 zůstalo a zpívali sme písničky ze scholy.
Jelikož bylo venku veliké teplo, do velikého hopsánu moc kluků nedošlo. Všeci moseli makat. Dneska Zapletalé a Dufci sadili erteple. Náš Miku a Michal Pečiva malovali zákristiju na bílo. Došlo teda enem 7 kluků, holek tak dvojnásobně víc. Nechali sme otevřené aj spodní okna, aby nás všeci viděli, jak trénujem. Holky dneska moc nahlas nezpívali, bo nemohli…kdo ví, co dělali včerejší den :-). Ináč sa enem opakovalo a pak nás Pavla a Adam učili základní kroky k čardášu, při jehož tancování sme zpívali moc sprostů písničku :-).
Příští týden 11.4. hopsák nebude, bo je Bílá sobota a to sa až do večera nezpívá a netančí, a jelikož sme křesťané, toš to dodržíme. Su zvědavá, kolik kluků bude v pondělí chodit po šlahačce a esti sa najdů ňácí odvážlivci a budů na Velký pátek nebo Bílů sobotu chodit s vrzgačama klepat poledňo. No, uvidíme…:-)
Zkůška nebyla, protože na tento den připadla Bílá sobota. Kdo sa účastnil nedělní hodové zábavy u Majora, toš kolem půlnoci mohl vidět, jak holky tancujů karice a kluci hrajů na elektrické kytary a bicí tradiční Dolněmčansků Šly děvčátka na jahody.
Na Velikonoční pondělí měli kluci plno práce, zajeli šlahat aj do Nivnice a do Brodu. Najvětší smola byla, že kolem páté odpoledňa začly hůkat sirény a byl vyhlášen požár (ten domek vedle Kraťasového u autobusové zastávky u obecňáku). Nekeří dobrovolní hasiči, ve velikonočních etanolovém opojení, si hráli na skovku a radši sa ani neukazovali. Ale zas bych kecala, že to tak udělali všeci. Kluci mně zazpívali při příchodu aj odchodu, vyšlahali mňa dost a tak mám na rok zase dušu v péřů :-)
V malém hopsáčku sa dneska hlavně opakovalo. Valili sme jednu pěsničku za druhů, zahráli si hry, zatancovali a uběhlo to jako voda. Kluci sa začali učit Když sem byl malučký pacholíček. Samo, že jim mosely pomoct aj holky. Furt sú totiž nad klukama v přesile, co se tyče počtu.
Ve velkém hopsáku sa domluvilo, že pro velké kvantum jarních prací, budů hopsáky bývat o hodinu později, teda o šestej večer. Opakovali sme, co sa dalo a začli sme sa učit základní kroky k čardášu. Na vystoupení ho budou tancovat jen ti nejodvážnější, co nemajů v nedělu odpoledňa co na prácu, a proto budů chodit na spešl tréninky čardášu do školy. Velký dík patří Marušce Veselé a Petru Popelkovi ze Strání, kteří za nama jezdili a učili nás čardáš.
V malém hopsáku začínáme „choreografii“ na hodové vystoupení. Děcka podla mně nejlíp tancujú Kukulenku. Ta na vystoupení nesmí chybět. V mezičase sme s děckama hráli Na vlka a na ovce. Taká jednoduchá hra a kolik udělá radosti. Moseli sme ju hrát 3x po sobě a pak eště jednů na rozlučku. Sem si ani nemyslela, že jich to bude bavit.
Velký hopsák dnes poprvé trénoval v kulturáku. To byla akustika, fakt mazec. Karice sů podle mě furt lepší a lepší. Sem tam to sice nekerá splete, ale to jenom kvůli tomu, že nemyslí na kroky ale na kluky :). Holky dneska zvládly všecky točky tak rychlo, že kluci ani nestihli vypit všecku slivovicu (jindy to stíhajů, bo holky trénujů točky dlůho). Ale co, nechajů si na příště (nenechaly, po skončení hopsáku všecky flaše dorazili :-). Připravujeme krizový scénář-bude-li pršet budem tancovat v kulturáku. Tančíme většinou v půlkruhu, uprostřed sů 3 páry, na každý tanec jiné. Každý by měl mět sólo.
Šla sem sa v nedělu po kostele podívat do kulrňáku, jak tancuje střední hopsák. Toš mosím řéct, že za tu chvilu, co trénujů, je to upa mega. Holky tančijá karičky a pak zpívajů pár písniček. Vypadá to, že letošní hody budů opravdu nezapomenutelné. Enem důfám, že to nadšení o prázdninách a po prázdninách neopadne a furt sa budem aspoň občas scházat.
Odpoledne ve 14:00 trénovali vyvolení čardáš. Dojeli instruktoři až z dalekého Strání. Já sem sa dívat nešla, sem sa balila na studie do Brna, ale určo to zkouknu, abych to mohla zdokumentovat :-). Jo a eště důležitá zmínka. Jana upgradovala hopsácké stránky…jdeme s dobou…zatím sou ve výstavbě, protože to fakt zabere moc času, ale brzo sa určitě zkompletní…
Popularita hopsáku přesáhla hranice Horněmčí :). Na naši návštěvní knihu napsaly Spjevulenky z Březové a Vlastik Ondra z Nivnice. Je to mazec. Sa o nás ví aj bez reklamy…
Toš idu tak z odpolední mše svaté, když před farů zahédnu kráčajícího pana učitela Muchu. Za zádama cosik nese…marně přemýšlám, co by to mohlo byt. Mamka a teta Zapletalová to zjistijá. „ Na procházku, pane Mucha, na procházku?“ zeptajů sa. Ale kdeže procházka. Pan Mucha ide na obecňák. Majů tam dneska „tetičky a strýcové“ informační schůzku (nevím, jak mám celý ten kolektiv nadšených zpěváků nazvat…tak snad sa neurazijá). Že sa jako budů scházat a natrénujů neaké to zpívání. Takže pan Mucha bude dirigovat. Jak idu dom, vidím, jak sa z vrchu valijá davy horlivých zpěváků. Večer sa dovídám, že sa domluvily na pravidelném nácviku zpěvů ve středu. Je super, že tady písničkama ožijů všecky generace. Důfám, že to bude mět dlůhé trvání a všecky spolky, co letos v Horcku vznikly nezaniknou enem tak…. . (jo a za zádama si pan Mucha nesl zpěvník :).
A je tu opět sobota, takže pilně trénujeme. V malém hopsáku sa nám sešlo zase tak cca 15 děcek. Opakujeme písničky a zkůšáme na vystoupení. Děcka sa ale haňbí, tak mosím dneska udělat kompromis. Fakt je, že kluci došli enem dvá a nějak sa jim do hlasitého sólo zpěvu nechce. Naučili sme sa dneska novů hru s koněm. Zpívali sme Mám ja koňa, koňa vraného. Děcka byly uhoněné, ale líbilo sa jim to.
Velký hopsák dneska mosel byt bez Adama a Peti, bo jeli koncertovat do Boršic. S klukama projíždíme tance fofrem, akorát u Korytná sa zastavíme delej. Je supr trénovat v kulturáku, bo sú tu stoly na pinec, takže v mezičase možeme aj hrát pinec…
V nedělu holky trénujů karice a su docela skleslé, bo sa dověděly, že ač to měly supr secvičené (tři kolečka po třech holkách), tak některé holky už odpadajů. Já důfám, že to pujde eště nejak zachránit, aby se celá choreografie nemusela měnit.
Odpoledne v 15:00 je nácvik čardášu v kulturáku. Sme rádi, že nás opět dojeli učit Straňáci. Oni to fakt umijá a majů v tom praxi. Na začátku je pořádná rozcvička (já sem ju nedělala, bo v nedělu jezdím přeca do Brna :). Cimbálovka je už na 100% zajištěná, takže naše vystoupení na hody bude.
V malém hopsáčku sa nás opět sešlo kolem 15děcek. Trénovali sme v tělocvičně. Tak Janka mlynárového už sme sa doučili celého. Žanetka si vystřihla sólo na Ztratila sem fěrtůšek. Zopakovali sme tance, dokonce aj těžký čardášový překrok v písničce Když pršalo, mrholilo. Na závěr samozřejmě namohla chybět hra Na vlka a na ovce.
Velký hopsák byl v kulturáku, páry sice nebyly kompletní, ale všecko jsme si řádně zopakovali. Trénujeme už aj nástupy, aby to na ty hody trochu vypadalo. Tancovalo sa skorem do osmi večer, to už mě fakt bolely nohy. Zkoušeli sme nové držení na Strání, ale nakonec sme zaostali u starého. U Korytné budem zpívat Dívča z Javoriny bez hambaté třetí sloky :-) (zajímavé je, že túto sloku si kluci pamatujú ze všech slok nejvíc).
Tak už máme zhruba napsaný program na hody, přípravy jsou v plném proudy, kroje už sa chystajů :). S malým hopsáčkem finišujem nácvik na hody. Rozučili jsem se pisničku Mám ja krepelenku a zatancovali Éliška, nebyla pyšná. Kupodivu to děcka bavilo. Ve velkém hopsáku sme byli natáčení na kameru naši obětavou Mončou. Všecko zaznamenala, aj zákulisí kluků při zpěvu. Příští týden by mělo byt hotové DVD a pak už sa na něho možů všeci vklidu podívat.
Opět všeci zkůšali v kulturáku. Došel dneska Marián, že si nás vyzkůšá fotit v akci. S holkama sme tancovali karice na farní zahradě, protože vevnitř učil Adam nekteré jedince tancovat. Chudera Sára si málem zlomila nohu, protože farní dvorek plný výmolů. Není pro tanec zcela ideální. Naštěstí sa ji nic nestalo.Uff...Mosela jsem odejít dřív, páč sem sa mosela učit. Státnice sú sviňa…
Toš to nevím,co bylo…teda vím,ale jenom z doslechu :-). Kluci na sobě extrémě zapracovali, doučili sa slova a objímaja sa za ramena zazpívali uplně skvěle ty svoje pěsničky. Holky sa taky nedaly zahanbit, a střední hopsák, který došel hodit okem na starší taky ukázal, že něco umí. Všeci si tleskali navzájem a byly šťastní…
Tak dneska jedeme poprvé na Strání trénovat s cimbálem. Mosela sem s Pavlů ponáhlat, protože dneska do 14:00 byly volby do Evropského parlamentu a obě sme byly v komisi. Pavla byla dokonce přecedkyňa. V malém hopsáku byl chaos. Děcka byly rozdováděné, protože sa chystaly na dopravní odpoledne na kurtoch. Velicí naproti tomu byli velice ukáznění. Dojelo tolik kluků autama, že sme nekteré nechali zaparkované před farů (např. našu 110 :-). Škola na Strání je úplně stejně postavená jako ta v Dolcku, tak byly všeci rádi, že trefijá na záchod. Kluci byli hotoví ze slečny basistky. Fakt kočka, měla coolové tričko :). Na WC bylo napsané „Udržuj čistotu a neser školníka“. Tomu sa všeci moseli smát. Jinak mosím řéct, že mňa všeci překvapili. Myslela sem, že to s tým cimbálem ani všecko nepřehrajem, ale s přehledem sa všecko stihla. Aj kluci stihli odskočit na jedno do hospy :). Cesta zpátky proběhla v pohodě, žádný řidič nebyl pod vlivem. Příští týden sa doveze cimbál do Horcku a bude sa už trénovat v Horcku. Jo a ve čtvrtek je Boží Tělo, toš je možné, že po X letech půjde aj nekdo v průvodu v kroji. Toš tak…mosím končit, bo sa učím na státnice a nestíhám….jako ostatně dycky v červnu :).
Významný den pro Horní Němčí. V 17:00 začínala slavnostní mše svatá a 7 odvážných dívek nedbalo zatemněné oblohy a oblékly se do kroje!!! Po tolika rokoch byl na Boží Tělo někdo v kroji. A dobrovolně :-). Jmenovitě sa jednalo o Pavlu, našu Irču, Bětku a Vendulku Dudových, Sáru a Áďu Bahulových, Terku Boráňovou a Šárku Penčákovou. Po celou dobu průvodu bylo pod mrakem, ale nepršelo. Dechovka hrála ostošest, děcka rozhazovaly kvítka ostosedm. Akorát ten zpěv by sa měl trochu potrénovat. Otec Ladislav na závěr mše holkám poděkoval. Ve svém poděkování zmínil, že tolik krojů v Horněmčí eště neviděl. Po mši se holky vyfotily s naším jáhnem Jackem Bronczikem. Jemu se kroje velmi líbili a moc se těšil, jak se bude s fotkou v Polsku chlubit.
Počasí nám vyšlo, a tak sme s malým hopsáčkem měli taků malů generálku na koupališti. S děckama sme sa kratičko rozezpívali a zkusili sme si naše písničkové a taneční pásmo. Moc mě to na kůpališti bavilo. Děcka měly dobrů náladu. Dostaly od pana Bodiša zmrzlinu (aj já sem dostala :-). Škoda, že sem sa nemohla zdržat na zkůšce delej. Frčela sem sa totiž učit do Brna.
Proběhla zkouška s cimbálem. Tentokrát dojeli s cimbálem za nama. Já sem sice nebyla přítomna, ale ségra mě psala, že to byla perfektní zkůška. Cimbál byl poté napříště schovaný na faře.
Možná bych sa měla na tomto místě trochu zmínit o CM Husličky. Shánění cimbálovky si vzal na starosti Adam. Cimbálovů muziku Husličky, která je ze Strání, všeci v okolí velice chválili. Primáškou je paní Přikrylová. Já ji znám ze ZUŠ z Uherského Brodu. Vyučuje hru na housle v Brodě a ve Strání. Paní Přikrylová je velice dobrá paní učitelka, protože spousta jejich žáků podává vynikající výkony. V paměti mně utkvěl Marko Čaňo. Velice talentovaný houslista ze Strání, žák paní Přikrylové. Myslím, že vyhrál celostátní soutěž základních uměleckých škol ve hře na housle. Stal se vítězem houslových kurzů, které každoročně pořádá pan Hudeček v Luhačovicích.V současnosti studuje na konzervatoři a vyhrává mnohé soutěže. CM Husličky vyhrála republikovou soutěž ZUŠ. Měli sme tedy obrovské štěstí, že nám přijeli do Horněmčí hrát.
Na zkoušku byl silnými chlapci přenesen cimbál z fary do KD. Uvažovalo se, jestli neudělat zkoušku na kůpališti, nakonec ale proběhla zkouška v kulturáku. Generálka prý proběhla rychlo a dobře. Na hody sme nachystaní..
Dneskaj sem dojela z Brna. Celý týden všude prší…a prší aj celý dnešní den, všude je mokro…všeci důfáme, že v sobotu pršat nebude. V 16:30 máme poslední zkůšku v kulturáku s malým hopsáčkem. Děcka sú skvělé, obdivuju je, jak sů šikovné. Všecky děcka (teda spíš rodičové) sehnaly kroj, takže to je super. Ještě sa sháňajů pérka na klobůky. Občerstvení pro děcka mě donesla Gábina Turečková, za což su ráda a děcka eště radši. Každy dostane pití, jabko a tatranku. V 17:00 je zkůška u Bodiša s velkým a středním hopsákem. Velicí tam eště netancovali, takže aj když dneska krápalo, šli sme s deštníkama nacvičit nástupy na „parket“. Když sem tam dorazila, kluci už byli u piva (no jak jinak, že :-). Nástupy sme nacvičili raz dva, někdo byl aj raz dva mokrý, páč skočil do kaluže. Adam zakázal zpívání a tancování, ale nekeří si přeca něco zkusili
Prší, prší jen se leje…tak to dneska vypadá. Hodová zábava je nakonec aj přes nepříznivou předpověď na kurtoch. Těsně před začátkem totiž přestalo pršat. A je to dobře. Sice byly na zemi kaluže, ale co. Bylo víc jak 300 platících (toto jsem zjistila od nejmenovaného, nicméně věrohodného zdroje). Hráli Ztichahluk, Design a DJ. Trsalo sa aj na pódiu, samo aj pod podiem a možná někdo trsal aj před barákem, páč večer sa hudba dobře nese a jde slyšet až na dolní konec. Dojeli za nama aj Slavkovjané, protože jejich hodová zábava se skupinou Sára se kvůli zatopenému slavkovskému hřišti nekonala. Myslím, že všeci si zábavu užili maximálně. Důfám, že všeci vystupující budů zítra použitelní :-).
Ráno bylo hezky, ale bouřkové mraky se podle předpovědi na nás hrnuly ze všech stran. Před oběděm idu s Pavlů do kulturáku. Připichli sme na oponu dva šátky, že kdyby sme čirou náhodou vystupovali v kulturáku, ať to není holé. Dali sme to barjak, páč sme nějak nepočítali s tím, že by se nakonec venku nevystupovalo. Ve 3 hodiny sa idu oblékat k tetičce Zapletalovéj a Pavla mně slíbila zaplést cop. U tetičky mosím vylézt na štokrla a už mě tetička obléká trčáky. Tak za 20minut su hotová a ide sa oblékat Irča. Má dojít aj Marián, že chce fotit oblékání do kroja. Všeci nám píšů SMS s otázků, kde to vystoupení teda nakonec bude. Já odepisuju, že na kurtoch. V 16:00 už sa scházíme před kostelem a že společně vyrazíme na kurty. Okolo chodící tetičky na hřbitov sa na nás dívajů a je vidět, jak jim očička svítí, když nás vidijá v krojoch. Většina lidí si totiž myslela, že tolik krojů sa v Horněmčí nesežene. Samozřejmě nás každá trochu popraví. V 16:15 začíná krápat a jak známo, kroj nesmí zmoknůt, bo by pustily barvy. Idem sa schovat do kulturáku. Začíná pršat fest, že prostě ať s deštníkem nebo bez, člověk zmokne až na kost. Došly k nám zprávy, že sú aj baráky zatopené a hasiči majů výjezd. V 17:00 je nás v kulturáku půlka vystupujících a pár rodičů. Eště nedorazila ani cimbálovka, je fakt hustý déšť. Nemožem ani přenést cimbál z fary, protože strašně moc prší. Postupně sa kompletujem, Adam má toho hodně na vyřizování, dolaďují se mikrofony. Sonáč sa mosí chudák obléct v zákulisí, donesl si kroj v pytli, aby nezmokl. Nakonec začínáme v 17:45. Ludé byli hodní a pochopili, že to prostě dřív nešlo. Vystůpení začíná. V kulturáku je málo místa a vzduch je vydýchaný. Hopsáčci zaslouží pochvalu před nastoupenou jednotkou, jak to všecko krásně zvládli. Bylo to pro všecky náročné. Je zázrak, že nikdo neomdlel (i když mnozí k tomu měli blízko). Veškeré občerstvení bylo nachystane na kůpališti, Adam stihl dovést enom jeden pakl vod. Jenom sa po něm zaprášilo. Ze všeckých lélo, utírali sme sa do utěrek a ubrůsků, co sme našli v kuchyňce. Vystoupení skončilo kolem 19:30 a bylo ukončeno mohutným potleskem. Venku už nepršalo. Všeci sme si uděli skupinovou fotku (která byla pozdějí otištěna v deníku Dobrý den s kurýrem) a šli sme sa odstrojit z krojů a hlavně vyzut botů, bo nohy fakt bolely. Kolem deváté sa nás hodně sešlo u Bodiša. Jedli sme zabijačku, zpívali a k ránu sa vracali dom (kluci za mohutného zpěvu písně Ej, vy páni vy :-).
V 9:00 byla hodová mše svatá. Sešlo se na ní přes 20 krojovaných včetně dětí. Farář opět na závěr mše nezapomněl zmínit, že tolik krojovaných v Horcku fakt eště neviděl. Michal ministroval spolu s Filipem Jančaříkem v kroji a kadidlovali :-). No a po mši začlo jak na potvoru pršat. Odpoledne sa děcka zasejc moc nepokolotočovaly. Aj dechovka (Březovjanka a Blatnička) mosela hrát v kulturáku. Mezi písničkama vykládal lidový vypravěč vtipy (všecky byly vesměs sprosté). Silný déšť sa střídal se slunkem.Večer sa nás hodně sešlo u Bodiša. Hráli My-BoBo. Dom sme sa zase rozcházeli až k ránu. Kluci opět s písničkou na rtech. Písnička Ej, va páni vy se stala kultovní záležitostí a někteří už ju nemožů ani slyšet :-).
Dneskáj sů hodky. Večer sa hopsák sešel u Majora (tzn. důle v hospodě). Marián pouštěl na projekční plátno fotky z hodů a taky sme viděli první videa. Pak už sa zase do rána tancovalo s dechovků Březovjanků :-).
Dneska večér sa dopíjá pivo a kofola (to, co zostalo z hodové neděle) na kabinách a grilujů sa klobásky z Racioly. Sešlo sa nás zase kotel a sranda byla veliká. Některé klobásky byly ogrilované dosucha, vypadaly jak hubka na tabuli :-). Pivo taky nebylo od neděle nejak extra, ale pilo sa…teda aj slivovica sa pila. Kolem půlnoci došel Marián a pustil nám další záznam našeho vystoupení. Říkal, že už jich má docela dost, těch videí, že teď enom je nějak sestříhat dohromady. Ale to už nějak bude…
Prázdniny utekly jako voda a zasejc začala všemi dětmi a studenty milovaná škola. Jedinečnou příležitostí pro stmelení kolektivu, který se rozešel po červnovém hodovém vystoupení, se stalo opékání na farní zahradě. Nevím, jak je to možné (asi neumím opékací akce plánovat) no, prostě zasejc pršalo. Naštěstí se nám podařilo vymyslet “krizový plán“. Bála sem sa, jestli zájem o malý hopsáček neupadl. Naštěstí sa kolem páté začli moji malí známí scházat. Celé opékání začalo tím, že došla tetina Popeliška, známá svojů lakotů. Ukradla děckám bombóny a že jich nevrátí, dokáď ji děcka nezaplatí speciálníma penězama. Toš sa děcka mosely vydat do všech koutů fary a plnit úkoly, za jejichž splnění dostaly speciální peníz. A jaké že to byly úkoly? Toš například oprat v lavoru zástěrku, pověsit ju na sušák a zajistit ju kolíkama, aby nespadla, pak děcka mosely princezně najít ztracené korále a navléct je na šňůrku. Většina děcek aj princeznu učesala. Upletly ji cop a daly do vlasů mašlu (aj kluci to zvládli, fakt smekám :-). V další místnosti sa pak skákala guma, párovaly sa karty a vybíral hrášek z hromádky zrní. Úplně jak z pohádky O Popelce. Když děcka nasbírali dost peněz, začaly hledat Popelišku, aby ji zaplatily. Popelišku našly svázanú v garáži. Byla okradená...bombóny neměla. Tak děcka hledaly, kde sa dalo, ale nic nenašly. Nakonec mosely poprosit o nápovědu Adama, který byl se zlodějem bombósů jedna ruka a věděl, kde sa dobroty ukrývajů. Nápověda ale nebyla zadarmo, děcka mosely zazpívat. A jak příhodnou písničku si vybraly…venku krápalo a všeci spustili Když pršalo mrholilo…Pršat sice nepřestalo, ale kokina sa našly, takže děcka měly dušu v péřú. Pak sme začali opékat trochu netradičním způsobem, oheň byl totiž rozdělaný na grilu. Všeci popapkali a mohli eště kreativním způsobem zabit chvilku. Modelovalo sa z plastelíny, barvilo barvama, malovalo fixama aj pastelkami. Nekteří aj tiskátkovali. Opekání sa podle mě povédlo, bo sa začlo až po sedméj hodině. Důfám, že takových akcí bude víc :-)
Opékání sem mosela dat do uvozovek, protože za toto slovo sa skrylo v sobotu spoustu věci. Sraz byl v 17:00 na kurtoch. Než sme sa všeci poscházali, tak sme zabíjali chvilku výukovým materiálem. Podařila sa nám totiž sehnat sada DVD z Národního Ústavu Lidové Kultury (NÚLK), na kterých sů zachycené tance z okolí. Všecko je zdokumentováno na DVD (tanec, zpěv), ke kterému jsme ještě dostali velmi obsáhlou brožurku, v níž jsou všechny tance podrobně popsány. Mnozí tedy poprvé shlédli tanec Podšable, Zbojnické, Žabské…Pak sa začlo s opakováním, bo nás brzo čekalo výstupní na Dnu Charity. Trénink sme nemohli prodlužovat, páč sa kluci chtěli dívat na fotbal. Hráli sme se Slovenskem. Kluci špatně fandili, bo to nakonec byla remíza 2:2…ale aj tak dobře, bo sa aspoň nikdo nepohádal :-). Celý večer sme zpívali, vykládali a k tomu popíjali neco na zahřátí, bo na podzim už je přeca zima. Sice né taková jako v zimě, ale aj tak sa mosí něco vypit…jak říká děda - preventivně, aby na nás bacily nemohly?. Tekuté sme zajídali masitýma grilovanýma dobrotama (samozřejmě bohatýma na bílkoviny, aby nám narostly svaly) a všeckým možným, co kdo donésl z domu. Měli sme sa fakt jak na královské hostině. Gatě praskaly ve švech :-). Rozcházeli sme sa až k ránu a obávám se, že za bujarého zpěvu…
Odjezd autobusu do Uherského Hradiště byl naplánovaný na 7:30 od zastávek v Horním Němčí. Všeci (obzvláště děvčata) si moseli přivstat, aby sa stihli obléct do kroja. Horněmčí jelo podle mých propočtů prezentovat 35 krojovaných. Všeci sme měli oblečený slavnostní kroj. Holky mosely samozřejmě celů cestu v autobuse stát nebo klečat na sedačkách. Kluci seděli bez problémů. Majů štěstí, že nenosí naškrobené spodničky. Ve Slavkově nikdo nepřistůpil, což ně docela překvapilo. Zato v Dolněmčí sme přibrali do autobusu pár veselých tetiček z ženského pěveckého sboru, který si říká Tetičky z Dolněmčí. Všechny nás přivítaly slovy: „Dobrý dnes“ a kluci odpověděli: „Aj včera!“. Autobus nás dovezl těsně k mařackým sklepům, odkáď měj krojový průvod vyjít. Chvilu trvalo, než sme našli cedulu s našim mikroregionem Bílé Karpaty. Za tuto cedulu sa řadily obce podle abecedy. První šli Březovjané, pak Dolněmčané se svojů dechovků, a v závěsu hnedkaj my. Za nama pak šel FS Kopaničár spolu s dědinami Lopeník, Starý Hrozenkov, Strání, Vápenice a Vyškovec. Každá obec nesla cedulu se svojím názvem a taky obecní prapor. Obce letos vyslaly minimálně jeden pár, který byl oblečený ve slavnostím kroji, za účelem vyfotografování do publikace, kterou zamýšlí Slovácké muzeum v Hradišti vydat. Průvod vycházel v 9:00. Mikroregion Bílé Karpaty sa ale rozpohyboval až tak o hodinu a půl později. Nad hlavama nám neustále létala helikoptéra, která sledovala průvod z ptačí perspektivy. Všeci byli veselí, bo všude sa prodával burčák a dobré vínko. Naši chlapci sú však vlastenci a neopomněli si do průvodu vzít našu tradičně nezapomenutelně dobrů slivovičku z pravých, s láskou pěstovaných trnek, vypálených podle tajné Horněmčanské receptury. Tajemství pálení tohoto moku dá se přirovnati k tajné receptuře Becherovky. Po cestě do centra se zastavovala doprava a krojovaní zpívali a nekteří aj tancovali. Občas sme moseli dat pozor na koňské lejna, které zostávaly za povozoma, na kterých sa vézly sudy s vínem. Každopádně sme sa ale furt usmívali, protože sme nevěděli, z keré strany “vyletí ptáček“. Byla sem moc ráda, když sem v davu zahlédla aj horněmčany, kteří nám tleskali a mávali. Bylo to fakt hezké. Naše kroje sa všeckým velice lúbili. Když sem šla po městě, tak jedna tak 4-letá holčička řikala svojí mamince : „Maminko, podívej, to je krásný kroj, že jo!“ a přitom ukazovala na nás. Musím říct, že všichni ocenili, že sme prezentovali obec ve svátečních krojích. Spousta lidí totiž došla ve všedních nebo tanečních krojích, které samozřejmě nejsou tak zdobné. Holky sice moc neposeděly, ale myslím, že jim to ani tolik nevadilo. Po příchodu na náměstí jsme se odebrali k sídlu našeho mikroregionu, ke Galerii Slováckého muzea. Udělali sme společné foto, zazpívali pár písniček , trochu se občerstvili a vyrazili na oběd. Náš “vzorový“ krojový pár (Žaneta Světinská, Michal Warchil) sa šel fotit do ZŠ Unesco. Odpoledne následovala prezentace jednotlivých mikroregionů. U nás vystupovali Spjevulenky z Březové, národopisný soubor Dolněmčan, dechovka Dolněmčanka, FS Kopaničár se svojů cimbálovou,... Autobus z UHH odjížděl v 15:30. Všeci sme sa sešli, nikoho sme v Hradišťu nezapomněli. Nekteří si sebou dom vezli nějaké to vínko nebo jinou upomínku na tento den (kocovinku?? :-). Všichni si ale zcela jistě odvezli dobrou náladu a krásné vzpomínky…
V sobotu, již v novém čase 16:00, se sešly děťule z hopsáčku. Skalní příznivci zůstali. Objevily se i dvě-tři nové tváře. Popravdě, čekala jsem, že dětí přibude…nicméně su ráda, že jich neubylo, a proto je všechny aj s jejich rodičama chválím. Mám velkou radost, že můžu s Bětků v této činnosti pokračovat. Dnešní zkouška byla v úvodu trochu informativní. Oproti loňskému roku dostane sobotní třičtvrtěhodinka jinou strukturu, přibude více pohybu při rozcvičce :-). Děti budou letos dostávat písničky vytisklé a budou si je vlepovat do speciálního sešitku na písničky.
Střední a velký hopsák dneska trénoval v kulturáku. Dojel za nama pan Martin Matuš, harmonikář z Dolního Němčí. Bude nás doprovázet na pátečním vystoupení. Zkouška proběhla bez větších obtíží, ale bylo poznat, že po dvouměsíční taneční odmlce nejsou taneční kroky tak ladné :-). Nicméně se tancovalo a zpívalo s chutí. Všichni se na páteční vystoupení těšili.
Dneska v 17:00 hodin začala v Horním Němčí mší svatou oslava Dne Charity. Mši sloužil P. Ladislav Švirák a zúčastnili se jí zaměstnanci Charity, její klienti a dokonce aj sám pan ředitel Houšť. V předních místech před oltářem stála početná skupinka krojovaných. P. Švirák na závěr mše podotkl, že tolik krojovaných v kostele snad ani na hody nebylo. Po mši se všichni přesunuli do přilehlého kulturního domu. Musím pochválit všechny, kteří se podíleli na výzdobě, protože ta neměla chybu. Velmi krásné dýně a podzimní listí perfektně doplnily podzimní atmosféru. Já sem sa na faře eště mosela hodit do gala, bo za varhany bych s naškrobenýma sukňama jen těžko sedla :-).
Po uvítání a prvních informacích se předvedla děvčata z taneční školy Faridah a zatančila 2 tance. Po první části prezentace se dostali na řadu naši nejmenší a zopakovali své „hodové“ vystoupení. Tentokrát však nevystupovali ve svátečních krojích, ale v sukýnkách a vestičkách z modrotisku, které nám byly laskavě zapůjčeny z místní mateřské školy. Dále následovala druhá část prezentace, která se zabývala službami, které Charita nabízí. Po kratičké pauze se dostala řada aj tance, které si připravili starší členové FS Horněmčí. Děvčata zatančila karice a zazpívala svoje písně. Kluci je svým zpěvem netrumfli. Nějak jim asi nestačil dech či co :-). Při vystoupení nás hrou na harmoniku doprovázel pan Martin Matuš, za což mu patří upřímný dík. Naším vystoupením ale oslava Dne Charity neskončila. Na podiu jsme ještě přivítali Tamburáše ze Strání, což je skupinka velmi energických a vitálních seniorů, kteří hrají na všechny možné strunné nástroje, jimiž doprovází svůj zpěv. Na stolech bylo nachystané výborné pohoštění. S dětmi jsme se před kulturákem společně vyfotili, protože na hody nám to nějak nevyšlo.Vytrvalci odcházeli domů až v pozdních večerních hodinách. Ne jinak tomu bylo u vystupujících. Děvčata a kluci (část se odmítla z kroje vysléct) se doma odstrojili a přišli na faru, kde jsme měli nachystané pohoštění. Na faře byla sranda, bříška sme zaplnili raz dva. Pan ředitel nám spolu s paní Slabou přišli osobně poděkovat za krásné vystoupení. My taky děkujem!! Pan Houšť také ocenil počet krojovaných a popřál nám hodně úspěchů do budoucna. Toš to víte, že nás to moc potěšilo. Z fary jsme odcházeli až po půlnoci. Tímto se omlouvám všem občanům žijícím v okolí, jejichž spánek jsme rušili svým zpěvem a huronským smíchem :-).
Ačkoli hopsáček v pátek vystupoval, v sobotu si odpočinek nedopřál. S děckama sme si zopakovali písničku Uvázala bába dědka, Mám mám krepelenku. Stihli sme sa aj naučit novou žertovnou písničku Hop, Kačo, mazaj boty. Děcka dostaly papír s novýma písničkama a taky se učily základní krok šotyšky. Musím říct, že jsem byla opět velmi překvapená, jak rychle sa učí. Na závěr sme si zahráli Na vlka a na ovce. S maminkama sme sa domluvili na podobě všedního kroje, který necháme děckám ušit. Velký aj střední hopsák měl padla, mosel dospat páteční spánkový defekt :-).
V 16:00 v tělocvičně ZŠ proběhla zkouška hopsáčku. Po rozezpívání jsme si zopakovali některé z písní a naučili jsme se novou písničku Ligoce sa, ligoce. Před samotným tancováním jsme sa pečlivě rozběhali. Skákali sme po jedné, po druhé aj po oboch nohách. Aj na žabáky došlo. Když sa děcka dostatečně zahřály, zopakovali sme si pár tanečních kroků. V závěru jsme hráli novou hru a děcka dostaly další papír s písničkama. Všichni dostali domácí úkol-zopakovat si na příští sobotu hru Na kostelíček, protože nás čekala exkurze do místního kostela.
Dneska se poprvé sešli šikovné starší děcka, aby spolem něco natrénovaly. Nejprve mrkly na video, aby viděly, co je čeká. Pak už sme začali trénovat základní krok na Hluk. Zajímavostí je, že nešlo jenom o děvčata, ale pozor !!máme tady první odvážlivce z řad kluků!! Jména kluků zatím neuvádím, protože některé tváře jsem viděla prvně a dostatečně si je nepamatuju :-). Brzo budou připsaní do seznamu členů.
Zkouška velikého aj středního hopsáku probíhala velmi podobně. Začali sme se učit nové písně, zopakovali jsme točky a tak zhruba jsme načrtli další průběh zkoušek. Letos se bude klást důraz na polku a valčík. Všeci kluci (samo, že aj holky) sa naučí základní krok, aby letos nemosela žádná holka na plese sedět jak pěra, ale byla řádně vytancována, jak doporučuje etiketa :-).
Zkůšky probíhaly jako dycky v sobotu v tělocvičně ZŠ. V 16:00 malý hopsáček, 16:45 střední hopsák (holky+kluci), 17:30 velký hopsák. Děcka v hopsáčku si začaly vést svůj sešitek písniček. V sobotu dostávají vytisklé slova, ty si do sešitu vlepují a dělají si k jednotlivým písničkám ilustraci. Taky sme si udělali exkurzi do místního kostela. Děckám sem ukázala varhany a aj jsme si s nima zazpívali. Když sme vycházeli ze zákristije, tak sem sa děcek ptala: „Toš děcka, zkama to teda vycházáme? Před chvilů sem vám to říkala…mno, kdo to bude vědět první?“ Nikdo neodpovídal, tak sem napovídala: „Zá…zá.“ A z davu zaznělo: „Zákulisí!“ Toš sme sa všeci smáli.
Díky výdělku z hodů a příspěvku od obce sme začali se šitím krojů pro děcka z hopsáčku. Šití sa ujala pani Libuše Vondráková, nákupu látek Katka Jedelská
Střední hopsák sa rozrostl o Robina Uhra, Broňu Josefína, Matěje Gála, Davida Starobu a Filipa Lukáše. Holky byly rády, ze už možů tancovat aj nějaký ten párový tanec s chlapcama. Klukom sem najprv pustila DVD, aby věděli, co je čeká. Najvíc sa jim líbily Zbojnické. Zdály sa jim lehké a že by je chtěli tancovat (už na první zkůšce zjistili, že to taková prča néni :-). Když do toho měli chuť, tak sem sa nechala ukecat. Moja velká pomocnica paní Jiřina Váňová mňa utěšila, že to kluci určitě zvládnou. Toš uvidíme. Se středním hopsákem mně teď hodně pomáhajů již zmíněná paní Váňová, Barča, Monča a taky holky, co přijdou na zkůšku velkého hopsáku dřív.
Holky ze středního hopsáku sa letos taky dočkají tanečního kroje. Tohoto nelehkého úkolu (šití tanečního kroje pro střední hopsák) sa z vlastní iniciativy ujaly Jiřina Váňová, Jiřina Chmelinová a Anna Jančová. Su tomu velice ráda, protože když su všecky pracovní dny v Brně, je pro mě velký problém nakůpit potřebné látky a materiál na kroje.
Ve velikém hopsáku sme sa domluvili, že uděláme v lednu ples. Už je stanovené datum 9.1.2010. Všeci sa přihlásili, že sa zapojí do organizace…na jednoho by to bylo moc zařizování. Snažíme sa naučit Nivnicu, ale po delším uvážení přesunujeme její nácvik na dobu neurčitou, bo nám dělá docela problémy :-). Učíme sa Brod, nové písničky a kluci dostali za úkol sehnat šable….
V neděli 25. října šly holky do kostela na Svatohubertskou mši v kroji. Letos zpívaly Svatohubertskou mši aj ženské hlasy z Horněmčanského sboru a schola. Celý kůr dirigoval pan učitel Mucha. Venku byla docela zima a každý čekal déšť. Naštěstí sa ale všecko povédlo na jedničku :-)
V tuto dobu sa plno lidí obává prasečí chřipky, kluci z hopsáku sa ale nebojí…majů osvědčenů medecínu :-). Zato děťule v hopsáčku sa střídajů Jedno sa uzdraví z neštovic, další dvě onemocnijá. Zavítal mezi nás Pavlík Goroš a ukázal nám, jak sa skládá klarinet. Zahrál nám taky písničky k tanci a udělal minikoncert. Díky moc!
Velký hopsák už má šable pro všecky kluky. Docela mě zarazilo, že sú ze dřeva a vyrábí sa doma. Sem myslela, že sú z plastu a kupujú sa v krojovém :-). Na plese nám bude hrát CM Rozmarýn. Domluvila jich Irča, huslista z CM s ňů chodí do třídy. Všeci, co sa zúčastnili Slavností vína v UHH, odevzdali dobrovolně (bez nátlaku) příspěvek ve výši 1000Kč/os. Za tyto peníze se zorganizuje ples a nechají sa ušit taneční kroje pro velký hopsák.
Děcek neubylo, čert sa letos smiloval :-). Trénujeme v hopsáčku vystůpení na ples a taky neaké koledy na Vánoční koncert scholy. První zkůška s cimbálovků (bez cimbálu :-) dopadla výborně. Sice bylo v KD zima, ale kdo chtěl, tak sa zahřál.
24.12. Letošní půlnoční mše svatá byla jiná než jindy. Měla sem tu čest doprovodit na varhany místní zkušené zpěvačky. Zazpívali sme společně při mši koledy Chtíc, abys spal a Co to znamená. Po skončení mše sme eště přezpívali všecky kancionálové koledy, dokud nám neodešel hlas.
Letošní Štědrý den byl opravdu historický, protože po dlouhých letech sa chodilo po koledě. Po půlnoční sa nás drtivá většina členů velkého hopsáku sešla před farů a vyrazili sme. Začínalo sa u Zapletalů. Ačkoli sme pak šli dokopce, šlo to s nama zkopca :-). Po cestě sa zpívaly nejen koledy, ale aj hitovky typu Tvé vlasy kvetou maminko, tak jako růže z jara…nebo Váňo, Váňo, Ivane, podívej se ty na mě…Chození po koledě je věru náročná záležitost. V každém domě štamprlu a cukroví…jaj…to vyžaduje trénink. Počasí nebylo až tak špatné. Zima nebyla velká, zato fůkal silný větr a k ránu začlo pršat. Z koledy sme odcházali k ránu (já poněkud dřív, abych byla při ranní mši použitelná). Končilo sa u Čechů. Moseli mět velků radost, když sme u nich ve 3hodiny ráno zazvonili a ráno v 7 odešel od nich poslední „host“ :-).
27.12. V 16:00 byl v kostele jubilejní 5. koncert scholy. První příchozí si „chytali“ místo už od 15 hodin!! :-).
Letošní program spestřil Pavel Goroš hrou na klarinet, Katka Kočí a Šimon Tureček zahráli na flétnu a děcka z malého hopsáčku zazpívaly koledy. Na letošním koncertu se vytvořila velice vyjímečná a příjemná atmosféra. Potlesk byl nezapomenutelný…děkuji všem!!
31.12. Pronajali sme si KD, abychom spolem oslavili příchod Nového roku. Dopoledne holky vyzdobily sál, upekly párky v těstíčku a večer to vypuklo. Každý měl za úkol vymyslet nějaků scénku nebo zazpívat, zatančit, říct vtip…Kupodivu tento úkol všichni splnili a čas do půlnoci utekl jako voda…asi 20x za celý večer zaznělo karaoke písně Príbeh nekončí z ČeskoSlovenské SuperStar :-). O půlnoci sme buchli šampaňské, popřáli si do nového roku a šli ven odpálit petardy. Holky si daly Novoroční karice a pak sa až do rána zpívalo a tancovalo.
V sobotu 2.1 sme zvali dědinu na ples. Dům od domu. Snad sme na nikoho nezapomněli. Odpoledne pak byla zkůška s cimbálovků opět bez cimbálu :-). Děcka z hopsáčku si na zkůšce s hudcama zazpívaly a zatancovaly. Důfám, že sa jim to lůbilo. Ze začátku sa trochu bály, ale pak sa otrkaly.
Před začátkem plesu sme řešili výzdobu-růže z krepáku. Sešli sme sa na faře. Sranda byla, že nikdo neměl předchozí zkušenosti..asi po třech pokazených růžích sme začali tvořit růže vzhledově ucházející a katastrofa v podobě nevyzdobeného sálu byla zažehnána. Celý týden aj včetně soboty sa nám scházela tombola. Celkem sa nám sešlo úžasných 125 cen. Všeckým sponzorům patří upřímný dík!
Počasí před začátkem plesu? Sněhová kalamita, mráz, pak déšť. Jak říká brácha: „Jak člověk pozná, že bude pršat?...Toš podle toho, že Hopsák bude mět vystůpení!“ :-)
Ples zahájil FS Horněmčí. Vystůpili naši nejmenší členové, střední hopsák předvedl pásmo Hluk, Zbojníky a karice. Nejstarší členové zatančili Brodské pásmo, tance Okolo Horněmčí a Podšable. Vystůpení zakončila společná píseň vystupujících Došli sme k Vám na koledu. K tanci nám hrála DH Horněmčanka a CM Rozmarýn (s cimbálem :-).
Na ples dorazila TV Noe a natočila krátkou reportáž, kterou pak ve čtvrtek 14.1 vysílala ve zprávách. Dojel za nama aj pan Vlastimil Ondra z Nivnice, který je velký fanda folklóru. Průběh plesu nebyl ničím závažným narušen. I když…někteří si stěžovali, že rychlo došlo bíle víno…holt, sme to nevypočítali. Všecky ceny sa rozdaly (včetně „hodnotých“ cen útěchy), nikdo sa nepob(l)il?? ..co víc si přát.. Na nedělní mšu došli aj dva šohajé (díky sázce) v kroji přímo z kulturáku. (1. cenu 20litrů slivovice vyhrál člen hopsáku, z toho plyne –> je „palivo“ na další zkůšky :-)…a před všeckýma přísahám, jako hlavní organizátorka tomboly, že sem nebyla podplacena a výherce vyhrál podle platných regulí, tzn. koupil si za 10kč lístek a měl to štěstí, že číslo jeho lístku sa shodovalo s číslem vylosovaným pro hlavní cenu)
Celý zbytek ledna sa zkůšky Hopsáku nekonaly. Jezdilo sa totiž o sobotách plesat: Hasičský ples, farní ples DN – Eliška Bučková, Miroslav Šimůnek,..
Sněhu je na metry, mrzne až praští a hopsák slaví jeden rok od první zkůšky. Své výročí sme oslavili počestným způsobem. Zajedli ho a zapili, jak se na takové jubileum patří.
6.2 byla první poplesová zkouška hopsáku v tělocvičně. Chceme vystoupit na hody, tak domlůváme, co a jak bude. Nebudu psat, co trénujem, ať je to překvapení :-). Večer sa ještě nekeří z nás odebrali na ples do Prakšic, kam nás pozvala CM Rozmarýn, která tam hrála. Ples to byl úchvatný, protože parket byl neustále zaplněný. Jakmile dohrála DH Nivničanka, hned sa chytli nástrojů Martička a spol., všeci mladí zaplnili sál a zpívalo sa, tančili karice, kluci dali verbuňk…a tak to šlo až do 4hodin ráno…a furt plný parket, že sa nedalo pořádně točit. Důfám, že sa nekdy aj u nám zaplní parket klukama, keří budů cifrovat.
13.2 Masopust sa krátí už sa nenavrátí..Hasiči letos opět perfektní, skvělé masky skvělá muzika. Su ráda, že je u nás tato tradica zachovaná.
Odpoledne byla první poplesová zkouška malučkých. Byla ve znamení opakování. Děcka překvapily, kolik si toho pamatovaly. Aj já sem nekeré taneční kroky zapomněla, ale děcka ně je hnedkaj připomněly. Střední hopsák taky opakoval. Příště už ale začneme trénovat neco nového.
20.2 Trénovali jsme zvedačky na koleno. Letos totiž plánujeme na hody vystoupit s pásmem tanců z Kopanic. Bohužel se zvedačky neobešly bez zranění. Tímto se Máriovi omlouvám za způsobené bolesti :-).
27.2 Po zkoušce hopsáku jsme se přemístili do místního KD. Uskutečnilo se totiž divadelní představení Slaměný klobouk ochotnického divadla z Buchlovic. Divácká účast byla na místní poměry hojná. Všichni jsme se ze srdce smáli sérii vtipů a situací, které vznikly na jedné svatbě. Představení bylo prokládáno francouzským kankánem. Závěrečná děkovačka nebrala konce. Asi při čtvrtém vytleskání herců na podium však zhasla všechna světla. Diváci ale nepřestali tleskat v domnění, že je to součást vystoupení. Asi za 10minut nám ale došlo, že nejde elektrika v celé obci. Kdo mohl svítil hercům mobilem, aby si mohli sbalit rekvizity :-).
6.3 – Dneska jsa v tělocvičně školy konal první ročník soutěže Horněmčanský Slavíček. Celkem sa ho zúčastnilo 15 děcek ( 5 předškoláku, 10 školáků ) a početné publikum rodičů a rodinných příslušníků. Jako předsedkyně poroty zasedla zkušená „olšavačka“ paní Jiřina Váňová. Jako členové poroty zasedly Pavla Bobčíková (vedoucí velkého hopsáku) a Barbora Čechová (bývalá členka Handrláčku). Výsledky soutěže jsou následující:
Kategorie školka
1.místo - Sabina Vondráková (píseň Po potoce chodila, na kačeny volala)
2.místo - Tina Turečková (píseň Potkal Mrazík metelici)
3.místo - Heda Turečková (píseň Když pršalo mrholilo)
Kategorie škola
1.místo - Vendula Dudová, Kristýna Čubíková (Venďa zpívala píseň Aj čo je to za tajemná láska, Kika zpívala Ani já, ani ty )
2.místo - Žaneta Jančová, Vojtěch Zimčák (Žanetka zpívala píseň Ztratila sem fěrtůšek, Vojta píseň Horenka hora)
3.místo - Natálie Krejzlová (píseň Tancuj, tancuj, vykrúcaj)
Jelikož jsem neočekávala tak hojnou účast, byla soutěž rozdělena jen do dvou kategorií.
Po letošních zkušenostech bude příští rok soutěž v kategorii „škola“ rozdělena na více skupin, podle ročníku ve škole. Každý soutěžící obdržel památeční medaili a tatranku. Pro vítěze byla nachystaná růžička, diplom a malá drobnost. Děkuji všem, kteří se do soutěže jakkoli zapojili a pomohli mi s organizací. Děkuji také soutěžícím. Omlouvám se těm, kteří svoje umístění na bramborových příčkách oplakali. Všichni si totiž zaslouží můj obrovský obdiv, že překonali ostych a před publikem a porotou zazpívali. Příští rok touto dobou se můžete těšit na druhý ročník soutěže :-).
Po soutěži se sešly zájemkyně z řad velkého hopsáku a učili se pod odborným okem paní Jiřiny Váňové a Ludmily Lukášové vázat turecký šátek. Jelikož početná skupina z nás nikdy šátek nevázala, naše „školící setkání“ se protáhlo. Uvázat takový šátek není věc jednoduchá a pro laiky věc časově náročná. Uvázání jednoho šátku může trvat klidně i přes 30minut. Jsem ráda, že se šátky nadobro nevytratily a děkuji paní Váňové a Lukášové za věnovaný čas, ochotu a trpělivost.
14.3 - Grant
Dneska ve 14:00 proběhlo slavnostní předání kulturního grantu nadací Děti-kultura-sport. Hopsák s pomocí obecního úřadu požádal o finanční podporu. Získali jsme dotaci ve výši 20 000 Kč na nové taneční kroje. Díky této finanční injekci si budeme moct pořídit Horněmčanskou výšivku na kroj. Grant jeli převzít Monča a Zdeňa. Jeli v kroji a pan Valenta sa s něma aj vyfotil :-).
20.3 - Oslavááá
Večer sa v KD sešli příznivci a fanoušci našich dvou sexsymbolů Zdeni Zapletala a Pavla Turečka. Slavily sa totiž jejich narozeniny. Početná skupinka muzikantů z Rozmarýna předvedla skvělé orientální vystoupení. Břišní tanečníci neměli chybu :-). Oba naši oslavenci dostali spoustu praktických dárků. Dortem počínaje, přes základní stavební kámen až po toaletní papír s hořčicí konče :-).
27.3. - Velikonoční workshop
Hopsáček sa sešel ve 14:00 ve škole. V plánu jsme měli kromě zpívání a tancování také pracovní či výtvarnou činnost. Kluci si donesli proutí a v tělocvičně jich Barča, Radim a pan Čech učili plést korbáč a oplétat ručku. Barča sa dokonce zranila, pořezala sa ostrým nožem. Naštěstí to nebylo na šití a proud krve sme rychle zastavili.
Holky sa v družině věnovaly zdobení vajíček – voskovkami, ubrousková technika, polepování vajíčka barevným papírem a peřím. Kdo chtěl, mohl si vymalovat velikonoční motiv nebo si udělat zapichovátko.
3.4 - Bílá sobota
S klukama v hopsáku sme sa domluvili, že letos půjdeme oznámit poledne řehtačkama.
Na Velký pátek a Bílou sobotu totiž nezvoní kostelní zvony. Je to období smutku, kdy církev oplakává Ježíšovu smrt na kříži. Aby obyvatelé vesnice neztratili přehled o čase, místo kostelních zvonů oznamovaly ráno, poledne a večer (6:00, 12:00. 18:00) skupinky chlapců s řehtačkama a klepačama. Skupinku chlapců vedl vždy jeden vedoucí klepač, který hlídal kluky, aby nedělaly vylomeniny a shromažďoval případné drobné dary od vesničanů (drobný peníz, nějaké ovoce, cukroví). Na konci obchůzky pak ručil za spravedlivé rozdělení darů.
S klukama sme si dali sraz v 11:00 před kostelem. Sešlo sa nás 13. Přišly aj holky. Každý si nějaků tu řehtačku obstaral, takže rámus po dědině byl :-). Od kostela sme šli přes točnu k přehradě. Pak kolem koupaliště, vrchem sme pokračovali až k dolní hospodě a potom kolem parku zpátky ke kostelu. Po cestě sme sa najedli mazanca, který nám upekla Katka a jako dezert sme měli lízátka od Čechů :-).
4.4 - Neděle velikonoční
V nedělu při mši bylo v kostele plno krojovaných. Holky v kroji dokonce zazpívaly žalm. Na konci mše byly posvěcené přinesené pokrmy.
5.4 - Velikonoční pondělí
Letos bylo docela chladno, kluci chodili po šlahačce s deštníkama. Štamprle letos opravdu sloužily na zahřátí :-). Velký hopsák chodil v jedné skupině. Kluci měli upletený aj veliký korbáč, na který sbíraly dívčí trofeje. Kromě velké spousty mašlí, se na něm objevily silonky a různé druhy spodního prádla.
18.4 Zájemci z řad velkého hopsáku si udělali výšlap na Javořinu. Počasí, zážitky z opékání a z výšlapu musí napsat jiní, protože já jsem se této akce pro studijní účely nezúčastnila.
25.4. - Vítání občánků roku 2009
Na letošním vítání přednášely a zpívaly Sylva Jančová a Katka Kočí, která zahrála i několik lidových písní na flétnu.
1.5 - Máj
V Horněmčanském parku stojí krásná vysoká májka ročníku 1992. O jeho postavení se zasloužilo početné svalnaté obyvatelstvo obce všech věkových kategorií. Něžné pohlaví se staralo o patřičné doplňování tekutin chrabrému mužstvu. U ohňa v parku se zpívalo, srandy bylo kopec. Nikdo přespolní nám májku nepodřezal. Zato v Nezdenicách a Záhorovicách sa kluci z dědin pobili a májku si podřezali.
8.5 - Vystoupení MŠ ke Dni matek
V kulturáku si děcka za pomocí rodičů připravily výstavku výtvarných děl. Na úvod si děti nachystaly vystoupení plné básniček, tanců a písniček. Holky byly převlečené za šmoulinky a kluci byli šmoulíci. Samozřejmě nechyběl ani taťka šmoula :-).
9.5 - 1. svaté přijímání
Letos přistoupilo k přijímání 5 děvčat a 4 kluci. Vojta a Dan jako zástupci hopsáku byli v kroji. Kroj při této příležitosti Horněmčí dlouho nevidělo.
15.5 - Vystoupení ZŠ ke Dni matek
V místním KD proběhlo vystoupení všech žáků místní ZŠ. Vystoupení zahájili děcka pásmem lidových her, říkadel a písniček. Poté následoval průřez roku – Lucie, Štědrý den, Nový rok, Masopust, vynášení Mařeny,Velikonoce, Jarní hry,..
Po kratičké přestávce následovalo vystoupení jednotlivých tříd. Holky (a dokonce aj kluci) zatančili aerobikovou sestavu, děcka cvičili atletiku, tančili ciganské tance, zpívali písničky, roztleskávačky fandily fotbalistům,…
22.5 - Sympozium v Bánově
Spolu s Pavlů sme jeli do Bánova, kde na místní ZŠ proběhlo 3. symposium Siločáry duše dítěte (organizátor Vlastimil Ondra z Nivnice). Cílem setkání bylo vyměnit si zkušenosti s ostatními vedoucími souborů a seznámit se s jejich metodami a poznatky z vedení souborů.
6.6 - Boží Tělo
Letošního průvodu každoročně konaného při slavnosti Božího Těla se zúčastnilo značné množství krojovaných všech věkových kategorií. Na začátku průvodu šel ministrant s křížem, za ním děti, které sypaly z košíčku na zem okvětní lístky. Děvčata měla na hlavách věnečky s bílými květy. Pak kráčeli muzikanti, za nima hasiči nesoucí korouhvičky, ministranti se zvonky a kadidlem. Baldachýn, po nímž kráčel P. Ladislav Švirák s monstrancí s Nejsvětější svátostí nesli jako vždy hasiči. Vedle hasiče stála dívka bez šátku, se světlou barvou fěrtůška.
Dále byly v průvodu děvčata s šátkem, děvčata bez šátku a krojovaní a lid. Celou neděli svítílo krásně sluníčko a bylo teplo, ačkoli ještě 3 dny předtím trápily celou Moravu vydatné deště a povodně. Po mši jsme udělali skupinové foto krojovaných a hasičů.
22. + 24.6 - Zkouška na Strání s CM Strýci
Letos, stejně jako loni, jsme jezdili trénovat do tělocvičny ve Strání, která vypadá velice podobně jak v Dolním Němčí. Na hody nás doprovázela CM Strýci. Na zkoušku do straňanské školy jeli všeci z velkého aj středního hopsáku. Příště můžeme uvažovat o pronajmutí autobusu :-).
První zkoušky bývají dycky najhorší a trvají najdýl. Mosí sa domluvit tóniny, ve kterých sa bude zpívat, mezihry, tempo…. Na zkůšce byli také rodiče, keří dovezli děcka ze středního hopsáku, takže jsme zaplnili celů tělocvičnu. Zkůška proběhla bez větších problémů, ale vzala nám tak 3 hodinky času. Ze Strání sme odjížďali až za tmy.
25.6. - Zábava na kurtoch
Počasí je hezké a vypadá to, že letos nám na hody pršat nebude. Na hodové zábavě vystůpila jak dycky místní kapela Design a její nové členky: Iris jako kytaristka, Anička jako zpěvačka. V areálu kurtů byla možnost občerstvit sa u Kamila, což většina účastníků využila. Účast místních i přespolních nebyla nejhorší.
26.6. - Naše druhé hodové vystoupení! :-)
Dopoledne jsme pro jistotu nachystali kulturák. Po zkušenosti z loňských hodů se to zdálo býti potřebné. Člověk nikdy neví. Naštěstí předpověď nelhala a pěkné počasí vydržalo celů hodovů sobotu.
Naše vystoupení se letos uskutečnilo v parku. Pódium představoval parket, který kluci z hopsáku vlastnoručně stloukli (sešrubovali :-)) dohromady. Pod parket schovali půllitra slivovice pro štěstí. Vystoupení začínalo v 17:00, ale aj tak stejně nikdo nestíhal. Kluci dopoledne hráli pólo na koupališti, stihli aj fotbal horní konec-dolní konec. Bylo potřeba nachystat lavičky pro obecenstvo, nachystat mikrofony, výčep… nejvíc to odskákal Adam. Je to aj tím, že všecko umí. Proto taky mosí všecko dělat. Vystoupení začlo s malým zpožděním. Nejprve zatancovali ti úplně nejmenší, kteří ještě ani nechodí do školky. Zatancovali Kolo, kolo mlýnské a Kukulenko, kde jsi byla. Potom vystoupil malý hopsáček. Tentokrát i s početným hudebním doprovodem. Ke klávesám se přidala sopránová (Kerstin Čechová) a altová flétna (David Jedelský). Vystoupení hopsáčku se opět skládalo z písniček a básniček (Metla Kača po sednici, Když sem já šel do nebe, Co dělá Kača…). Dokonce došlo aj na kominíkovu svatbu (Kalamajka). Děti měli při vystoupení hodně rekvizit. Veliký úspěch zaznamenal tanec na píseň Tetko, kam jdete. Při této písni přišla na pódium „tetka“ oblečená v jupce, šátku a fialovém fěrtůšku. Na konci tance ovšem publikum zjistilo, že se nejednalo o žádnou „tetku“, ale o Davida Krnovského, který se za ni vydával.
Střední hopsák předvedl „šátečkovou“, karice a taky zazpíval pásmo písní. Veliký hopsák předvedl pásmo Horněmčanských hádavých, Danaje, karice a Kopanice se zvedačkama jak na koleno tak aj na rameno. Po celé vystoupení krásně svítilo sluníčko a bylo horko. Toto počasí bylo ideální pro premiérové předvedení nových tanečních krojů, které nám podle našich návrhů zpracovaly a ušily paní Anna Jančová a Jiřina Váňová. Jedná se o jednoduchou spodní sukni z bílého plátna, která se uvazuje ze zadu. Navrch se váže červená zástěra s motivem květin a bílý povijan. Horní díl tvoří plátěné rukávce se stojáčkem a nabíranými rukávy. Na ramenech a na přední straně je Horněmčanská výšivka (u středního hopsáku – slovácká mašla, u hopsáčku – pouze plátno). Tento taneční kroj je velmi pohodlný a snadný na údržbu. Kroje pro hopsáček ušily Libuše Vondráková a Eva Dufková.
Večer jsme ještě zašli nahoru k Bodišovi zatrsat si k cimbálu a popapkat nějaků tu zabijačkovů specialitu :-).
Šití krojů a hodové odpoledne finančně podpořili Nadace Děti-Kultura-Sport a obec Horní Němčí. Děkujeme!
27.6. - Hodová neděla
Po dlouhém čase sa nám podařilo obnovit slavnostní krojový průvod na hodovou mši svatou. Mše začínala v 10:30. Tento čas nám umožnil vyspat se do růžova, i když některé z nás si přivstaly. Na faře nám totiž paní Lukášová a Váňová vázaly šátky, protože co si budem povidat, šátek ke kroji patří a dodává celému krojovému „outfitu“ punc.
U družstva sme sa začali formovat v 9:45. V kroji se objevily všechny věkové generace. Průvod vedla DH Horněmčanka. Muzikanti měli oblekové kalhoty, bílou košili a červenou vestu (pro toho kdo řešil, proč nešli v kroji - ptali se mě a já jim řekla, že kroje nejsou potřeba). Průvod si udělal kratičkou zastávku u hostince Lesná, kde jsme vyzvedli další část krojovaných a zatančili jsme si. Počasí průvodu přálo, sluníčko svítilo jak o život a při pohledu nad tím dlouhatánským průvodem nejeden z nás přemýšlel, zda se do našeho malého kostela vejdem. Vešli sme sa :-).
Mša byla opravdu slavnostní, krojovaných bylo radost pohledět. Obětní dary nesli Radim s Barčů (chleba, hrozny) a Zdeňa s Mončů (hostie, víno). Moseli si to natrénovat na příští rok, kdy budů stárci. Letos to byla první hodová mša s krojovanů varhaniců a poslední hodová mše s P. Ladislavem. Naše kroje sa mu velmi líbily, a proto sa s nama po mši ochotně vyfotil. Je škoda, že od nás odcházá…ale jak sa říká, v nejlepším sa má skončit.
Odpoledne bylo furt strašně horko, ideální příležitost provětrat pohodlné taneční kroje :-). Většina z nás sa vydala na koncert DH Horněmčanka a DH Komňané. Po koncertě sme sa rozhodli jít na kolotoče. Vzbudili sme tam ve svojem oblečení docela rozruch. Celá krojová banda vlezla do lodě a začala zpívat. Aj když nám to místy „ujelo“ dostali jsme od pana kolotočáře jízdu zdarma. A to sa vyplatí, ne? :-)
28.6. - Hodky
Tak jako každý rok sa důle v hospě u Majora konaly hodky. Přijela nám hrát Březovjanka. Účast hojná a nálada veselá :-). Mysleli jsme si, že loňské hody nic netroufne. Přece jenom to loni byla taková jedna veliká euforie. Všichni nám fandili, že jsme vytáhli kroje po babičce, dědovi, že taková „banda“ lidí bez rozdílu věku a talentu za 4 měsíce natrénovala hodové vystoupení. Báli sme sa, že letos to už takové nebude. Přece jenom jsme víc kvantitativní než kvalitativní. Su ale radši, když tancuje 15 párů sedlcků po svojem než kdybychom byly 4 profi páry strénované na vteřinu. O tom to totiž není ...
18.7. - Rozlučka s P. Ladislavem Švirákem
Naše farnost se rozloučila P. Ladislavem, který odchází na své nové působiště – katedrála v Olomouci. Děti v kroji předali oblíbenému faráři dárky na památku.
1.8. - Nový správce farnosti P. Petr Hofírek
14.8. - Folklorní den obce Slavkov
Obec Slavkov pozvala náš FS na Folklórní den obce Slavkov. V odpoledním programu se představil jak malý hopáček se svým hodovým pásmem, tak velký hopsák s pásmem písní a Horněmčanských hádavých (doprovod CM Strýci ze Strání). Součástí programu byla i ukázka krojů z okolí. Jako vzorový pár z naší obce byla vybrána Sára Bahulová a Zdeněk Zapletal. Po celý den bylo krásné letní počasí, proto jsme pro vystoupení zvolili taneční kroje. Všichni vystupující dostali poukaz na občerstvení. Děcka si řízek a tatranku opravdu vychutnaly. Pro všechny to byl ohromný a obohacující zážitek. Viděli jsme vystupovat děti z Dolněmčánku, MŠ Slavkov a spoustu dalších souborů. Načerpali jsme bohatou inspiraci. Naše vystoupení se určitě mezi soubory s delší tradicí neztratilo a zaznamenalo úspěch stejně jako naše taneční kroje, které byly mnohými pochváleny.
V areálu fotbalového hřiště, kde festival probíhal, byla také spousta stánků, kde se daly koupit výrobky lidové tvorby.
Díky vystoupení hopsáčku ve Slavkově, se i rodiče sousední vesnice dozvěděli o našich aktivitách a díky tomu jsme v září mohli přivítat 3 nové členy – Viktorka Chlebcová, Karolínka a Vašek Uhrovi.
28.8. - Hledání pokladu - hopsáček opéká
Stejně tak jako loni, i letos konec prázdnin byl pro hopsáčky znamením společně stráveného odpoledne. Bohužel stejně tak jako loni, ani letos počasí této akci příliš nepřálo. S dětmi a rodiči jsme měli sraz u lípy mezi školou a kostelem. Děti byly rozděleny do 3 družstev a poté jsme se společně vydali ke křížku nad koupalištěm. Tam už nás čekala kouzelná babička, která ukrývala klíč k tajemnému pokladu. Aby děti mohly poklad otevřít, musely pro babičku získat kouzelné předměty. Pokračovali jsme tedy směrem ke studánce Jalovec a plněním nejrůznějších disciplín děti postupně získaly všechny kouzelné předměty (včeličky-hod papírovou koulí na cíl, lesní víly-skákání v pytli, Pat a Mat-tvorba nejdelšího přírodního provazu, podivná hlídka u závory-kimovka, hastrmánek Jalovec-plnění hrnečku vodou pomocí lžičky). Cesta ke studánce nám rychle utekla a splnění náročných úkolů dětem nedělalo žádný problém. U posledního stanoviště se bohužel rozpršelo, úkol hastrmánka Jalovce děti nedokončily. Rychle jsme oblékali pláštěnky a otvírali deštníky. Opékání, které bylo nachystané nad koupalištěm jsme museli opět přesunout na farní dvorek. Naštěstí škaredé počasí dětem náladu nepokazilo, všichni jsme si odpoledne pořádně užili.
11.9. - Slovácké slavnosti vína Uh. Hradiště
Na letošních slavnostech byla rekordní účast krojovaných z naší obce. Jel téměř celý velký hopsák a také spousta členů středního hopsáku a hopsáčku. A k tomu nutno připočítat i další účastníky jako početnou skupinku v modré variantě tanečního kroje (i s vestičkou!! :-)), kterou vymyslely a ušily paní Váňová a Jančová. V průvodu spolu s námi jel aj dřevěný vozíček, který si oblíbili hlavně naši nejmenší.
Ve stanovišti našeho mikroregionu Bílé Karpaty jsme za doprovodu CM Strýci předvedli pásmo Horněmčanských hádavých. Vystupovali jsme ve slavnostním kroji (červené fěrtůšky), což mnozí diváci uvítali. Jednotlivé obce totiž velmi často reprezentoval místní FS a jeho členové v tanečních souborových krojích. Ve slavnostním kroji obce šel velmi často pouze jeden krojový pár. Proto si velmi cením, že i přes nejisté počasí spousta z nás jela ve svátečním kroji. Počasí této akci přálo a někteří se ještě vrátili na večerní zábavu u cimbálu.
23.9. - Vystoupení středního hopsáku na místní Charitě
Střední hopsák dostal pozvání od místní charity, která pořádala odpoledne s klienty a občany HN. Vystoupení vzaly pod svá křídla paní Váňová spolu s paní Jančovou a Irčou ( já jsem byla v zahraničí). Děcka předvedly šátečkovou a myslím, že aj něco zazpívaly. Já to vím jenom z doslechu, ale prý sa jejich vystoupení v krojích líbilo :-). Při letošním turnaji Člověče, nezlob se v KD obveselovala soutěžící svým zpěvem schola.
Zkoušky hopsáku
Od září jsme se pravidelně scházeli ke zkouškám. Většina zkoušek probíhala v tělocvičně ZŠ, pouze poslední zkoušky před vystoupením probíhaly v KD. Všechny zkoušky probíhaly v sobotu – 15:00 Hopsáček (vedoucí: David Jedelský, pomocnice: Barbora Čechová, Monika Kandrnálová), 16:00 Střední Hopsák (vedoucí: Irena Warchilová, Jiřina Váňová, Anna Jančová), 17:00 Velký hopsák (vedoucí: Pavla a Adam Bobčíkovi, pásmo Z vojny dom – Jitka Bartošová).
V září jsme opět udělali společné hodování na kurtech. Jedli sme, pili a zpívali, utužovali kolektiv a postupně jsme se připravovali na to, co nám další rok našeho působení přinese.
Díky rodičům dětí z hopsáčku (Jana Slabá, Katka Zimčáková) navštívil letos hopsáček Mikuláš. Škoda, že zrovna byla spousta dětí nemocných (neštovice, chřipka).
24.12. - Chození po koledě
Letošní půlnoční mše svatá byla opět ve 21:00. Na přání P. Petra se půl hodiny před mší zpívaly koledy. Při mši zpívaly „tetičky“ píseň Chtíc, abys spal a Pásli ovce valaši. Také po mši jsme si přezpívaly zbývající koledy. Poté se hopsák sešel před farou a společně jsme vyšli na obchůzku. Letošní počasí nebylo špatné, nebyla velká zima a ani nám nesněžilo, nepršelo. S koledami jsme začali u Zapletalů a končilo sa…nevím kde, protože já už jsem šla ve 3 ráno spat, abych vstala do kostela. Koho všecko ještě ostatní obešli, to fakt nevím…
29.12. - Vánoční koncert scholy
Už se postupně stává tradicí, že v období po Štědrém dnu má schola v místním kostele koncert. Ani letos tomu nebylo jinak. Koncert začal v 16:00. Letos se na koncertě představili i děti z hopsáčku s asi 20ti minutovým pásmem koled a vánočních říkadel. Na flétnu sólově zahrála Katka Kočí, na kytaru Irča (Tears in Heaven). Hudební nástroje – klávesy (Teréz), kytary (Irča, Adam), bas kytara (Adam), bubny (Peťa), housle (Marek Huráb a Peťa Moštěk). Letošní výběr koled a jejich provedení bylo docela moderní. Zavítala k nám do HN s malým Ježíškem i svatá rodina (Zdeňa – Josef, Kerstin Čechová – Maria, Anička Turečková – Ježíšek, Maka Kočí – Anděl). Účast posluchačů byla hojná, což bylo způsobeno silnou rodinnou podporou malých hopsáčků. Po koncertě byla možnost zastavit se na faře a občerstvit se svařákem, bramborákem či štamprlou :-).
31.12. - SILVESTRRRRRR!
Letošní oslavy posledního dne roku 2010 se opět odbývaly v místním KD. Velký úspěch zaznamenala taneční choreografie na píseň Tepláková souprava, samozřejmě nechyběly vtipy na nejrůznější témata ani taneční kreace na píseň Waka Waka od Shakiry. Karaoke na píseň Príbeh nekočí rovněž nechybělo.
8.1. - Tříkrálová sbírka a 2. Hopsácký ples
Připravit Hopsácký ples bylo o něco snazší než loni. Loni většina z nás nevěděla, jak se ples dělá, co všechno je nutné zařídit. Týden před plesem skupinky po 2, 3 či 4 obcházely vesnici a nabízely vstupenky. Týden nato zase dopoledne skupinky koledníků přinášely požehnání do všech domů na vesnici a odpoledne už se dolaďovaly poslední detaily letošního plesu. Hlavní cenou v tombole bylo opět 20 litrů domácí slivovice. Výherce hlavní ceny byl velmi štědrý a hopsáku věnoval polovinu ze své výhry. To znamená, že kluci mají palivo na další zkoušky :-). Tombola se samozřejmě neobešla bez speciálních cen, jako byl Poukaz na jednominutový pobyt v Kanadě či sada pro akupunkturu (balení špendlíků). Tak jak loni, i letos počet cen v tombole překročil stovku. Na plese hrála CM Rozmarýn a DH Horněmčanka. Účast na plese byla hojná a nálada velmi dobrá :-). Ples zahájil hopsáček s komáří a vraní svatbou. Velký hopsák tančil pásmo Z vojny dom a kopanický čardáš. Střední hopsák se nenechal zahanbit a předvedl čardáš na píseň Tam okolo Levoči. V průběhu plesu byly také oficiálně představeni letošní stárci: podstárci – Michal Warchil, Žanka Světinská, mladší stárci: Radim Garaj, Barča Čechová, starší stárci: Zdeněk Zapletal, Monča Kandrnálová. Všichni si ve velkém kole zatančili svoje sólo. Na letošním plese jsme také pokřtili zpěvníček dětských písní ???. Tento zpěvníček obsahuje říkadla a písně, které zpíváme v hopsáčku. O výběr písní a ruční zápis not se postarala Tereza Warchilová, sazbu písní, grafickou úpravu a vše kolem PC zajišťoval David Jedelský, sponzory sháněla a úspěšně sehnala Kateřina Jedelská. A nakonec, o grafickou stránku se postaraly děti z hopsáčku, které namalovaly k jednotlivým písním ilustrace. Výrobní cena jednoho zpěvníku se pohybovala kolem 200Kč, ale právě díky sponzorům, jsme mohli zpěvníčky prodávat za 100Kč. Děti z hopsáčku dostaly zpěvníček zdarma.
19.3. - Veletiny - sraz folklorních souborů uherskobrodska
KVAS, tak se oficiálně jmenovala akce pořádaná FS Rozmarýn z Újezdce u Luhačovic. Na této akci se sešly soubory z brodského okolí, nechyběla ani největší stálice na folklorní scéně – Olšava, i její „odnož“ Oldšava. V průběhu večera zástupci souboru svůj kroužek a jeho činnost stručně představili. Dále následovala zábava, při které se o hudební doprovod staraly 2 cimbálové muziky.
26.3. - Horněmčanský Slavíček 2011
To, že se ve světě říká – Co Čech, to muzikant – je všeobecně známé. My jsme se mohli v sobotu března přesvědčit, že – Co Horněmčan, to zpěvák.
FS Horněmčí ve spolupráci s obecním úřadem uspořádal soutěž ve zpěvu lidové písně. Děti byly rozděleny do skupin podle toho, do které třídy chodí. Soutěže se zúčastnilo 22 dětí, přičemž nejvyšší počet soutěžících byl v kategorii školka (6 soutěžících). Ani dospělí nepřišli zkrátka. Odvážlivci z řad „neškoláků“ poměřili svoje schopnosti v kategorii 20+. Na celý průběh soutěže dohlížela odborná porota ve složení: Jaroslav Kohoutek (předseda poroty), Taťána Milošová, Monika Kandrnálová, Jiří Borýsek. Do kulturního domu přišla děti podpořit spousta diváků, která je odměňovala zaslouženým potleskem. Každý soutěžící obdržel medaili, diplom a drobný dárek. O hudební zpestření soutěže se postarala hudecká muzika Falešnica z nedalekých Boršic s primášem Petrem Mošťkem.
Vítězové jednotlivých kategorií:
Kategorie školka - Sofie Vondráková
Kategorie 1. třída – Sabina Vondráková
Kategorie 2. třída – Žaneta Jančová
Kategorie 3. třída – Beáta Jančová
Kategorie 4. třída – Eva Arakeljanová, David Rýznar
Kategorie 5. třída – Natálie Kreislová
Cena publika – Vojtěch Zimčák
Všichni soutěžící zasluhují veliký obdiv za odvahu předstoupit před publikum a bez jakékoli hudební opory zazpívat lidovou píseň. Kupodivu nervozita byla více znát u soutěžích v kategorii 20+. V této kategorii bylo možné vystoupit jak sólo tak i v duetu. Asi největší potlesk získali za svoji bezprostřední interpretaci písně U muziky su jí chlap pan Karel Čech a jeden z nejmladších účastníků Tadeáš Slabý. Doufám, že se nám podaří tuto akci zopakovat i v následujícím roce a že účast soutěžících bude minimálně tak hojná jako letos :-).
16.4. - Velikonoční dílničky
V sobotu ve 14:00 jsme společně s rodiči uspořádali pro malé hopsáčky Velikonoční dílničky v KD. Sice bylo uvnitř trochu chladno, ale to vůbec nevadilo. Děti se totiž uměly zahřát :-). Děti si mohly nazdobit perníčky, uplést pomlázku, nazdobit vajíčko různými způsoby, udělat si z vajíčka kuřátko, vymalovat omalovánku…nabídka výtvarných a pracovních technik byla vskutku různá. Moc díky všem, kteří se do této aktivity zapojili a podpořili ji!
23.4. - Klepači
Tak jako loni jsme spolu s dětmi vyrazili na bílosobotní klepání. V 11 hodin jsme měli sraz u kostela. Sešlo se nás víc jak loni. Aj výbava klepačů byla o dost lepší :-). S řádným hlukem vytvořeným pomocí různých klepaček a řehtaček jsme vyšli směr točna, přes Chrástky a přehradu k dolní hospodě, do Chaloupek a u letadla jsme se rozdělili. Jedni šli spodem a druzí vrchem. Sešli jsme se na faře, kde jsme si spravedlivě rozdělili cukroví a penízky. Su moc ráda, že i letos počasí tomuto zvyku přálo a že rodiče umožnili svým dětem tuto tradici připomenout.
25.4. - Krojová pomlázka
Letos bylo počasí na velikonoční pondělí nestálé, občas přišla menší přeháňka, nicméně ani toto kluky neodradilo od krojované obchůzky. Děvčata za svou krásu a zdraví musela zaplatit tvrdou měnu. Bez suvenýru v podobě mašle a spodního prádla se šlahači z domu tanečnice nehnuli :-). Kluci zachovali tradiční ráz obchůzky. Pod oknem děvčat nejprve zazpívali lidovou píseň za doprovodu hudců – Marka a Peti, poté velice rafinovaně vnikli do domu tanečnice a omlazovací kůra mohla začít. Letos šlahači vsadili na klasické korbáče z proutků vrby s absencí jalovce, což děvčata samozřejmě ocenila :-).
9.5. - Čaj o páté
FS Horněmčí dostal pozvánku na Čaj o páté, který každý rok pořádá oblastní Charita Uherský Brod. V brodském KD se scházejí klienti charity z okolí, shlédnou krátký kulturní program a pak tančí, vykládají a baví se. Vystoupení velkého hopsáku nebylo možné, protože jeho vystoupení je závislé na muzice, kterou nemáme, a na takovéto akce se hudební doprovod těžko shání. Malý hopsáček pro malý zájem od svého vystoupení upustil.
Za FS Horněmčí jel vystupovat střední hopsák a Tadeášek, který celé vystoupení uvedl lidovou písničkou. Vystoupení jsem doprovázela já spolu s Danem, který hrál na harmoniku. Z celé akce byla na internetové televizi vytvořena krátká reportáž. Díky tomuto vystoupení jsme dostali nabídku vystupovat na Dnech Evropské Kultury, které se konají na podzim v Uh. Brodě.
22. 5 - Slavnost prvního svatého přijímání
K prvnímu svatému přijímání přistoupilo 8 třeťáků – 3holky a 5 kluků (Beata Jančová, Dominik Velecký, David Krhovský, Šimon Tureček, Pavel Kolář, Kristýna Holzerová, Kateřina Krhovská, Marek Čubík). V krásném bílém boršickém kroji byla Kristýnka Holzerová, z kluků šli v kroji Šimon a David. S příchodem nového faráře se rozrostl počet ministrantů. V neděli se u oltáře sejde i 10 ministrantů. Z řad letošních prvokomunikantů chodí pravidelně ministrovat (i ve všední den) David, Šimon a Dominik, což lze pokládat za obrovský úspěch.
29. 5 - Vítání občánků
Letos jsme v naší obci přivítali 6 dětí. Básničky a písničky dětem a jejich rodičům přednesla děvčata z hopsáčku – Katka Kočí, Sabča Vondráková, Žanetka Jančová.
23. 6 - Slavnost Božího Těla
Letos připadla slavnost Božího Těla na čtvrtek. Podle očekávání nebyla účast tak hojná. Pokud se totiž tato slavnost odbývá v neděli, je účast věřících hojnější. I přes velice nestálé počasí se mladí rozhodli přijít na mši svatou ve svátečním kroji. Už se stalo tradicí, že baldachýn nad farářem s monstrancí nesou členové místního hasičského sboru. Ani letos tomu nebylo jinak. Letos se v průvodu také nesly opravené korouhvičky, které zářily novotou. Průvod měl 4 zastávky. První byla u oltáře připraveným před vchodem do místního KD, druhá u kapličky u starého hřbitova, třetí u kapličky nad školou a čtvrtá zastávka byla v kostele. Děti v čele průvodu rozhazovaly květy. Letos se Boží Tělo konalo opravdu velmi pozdě, pivoňky již byly odkvetlé, takže sehnat lístky květin bylo obzvláště náročné. Počasí se tak tak udrželo. Při poslední zastávce se rozpršelo. Naštěstí jsme ale už všichni byli v kostele.
25. 6 - Hodová zábava na kurtoch
Všichni jsme se modlili, aby nám počasí na hody přálo. Předpověď byla nejistá, v průběhu dne se střídaly přeháňky se slunečnými paprsky. Hodová zábava byla naštěstí na kurtech. Účast byla hojná. Hrála kapela Freedom ridge, která zaznamenala velmi příjemné ohlasy na své vystoupení. Přesto, že večer bylo chladno, hodaři našli způsob jak se zahřát :-).
26. 6 - Hody s právem po 18-ti letech
Pro nestárky začaly hody před obědem, pro stárky časně ráno. Vyzdobit vchod, ozdobit májky před barákem, nachystat pohoštění pro chasu, slivovicu, vdolečky, kroj, právo, to není jen tak. Od 7 hodin nám na faře vázala paní Lukášová s paní Váňovou šátky. Venku občas zapršelo, pak vysvitlo slunko…všichni jsme byli zvědaví, jestli nám počasí odpoledne vydrží. Sraz jsme měli v 13:00 před hostincem Lesná. Zrovna v tuto dobu pršelo, pak na chvilu přestalo a zase znova. Bylo domluvené, že obchůzka se bude konat za každého počasí a aj kdyby pršelo, tak všeci pujdem ve slavnostním kroji. Naštěstí se počasí umoudřilo a bez pláštěnky jsme v průvodu mohli vyrazit k domu mladšího stárka. V čela průvodu byli podstárci (Žanka, Michal), za nimi chasa (velký hopsák), muzikanti, střední hopsák, hopsáček a krojované děti, krojovaní dospělí a nakonec přihlížející. Průvod zastavil až na začátku Horněmčí u domu mladšího stárka. Po souhlasu rodičů s Radimovým stárkováním jsme zatancovali nějaků tu polku s valčíkem a pak už sme obědvali a pili a chutnali všecky ty nachystané dobroty. K domu mladšího stárka přišli také krojovaní ze Slavkova, kteří pak s námi pokračovali v průvodu (v průvodu šli za hopsáčkem). Od Radima jsme pokračovali k domu mladší stárky. Mraky na obloze a těžký vzduch věštily, že něco přijde. Všeci jsme doufali, jen v malou přeháňku. U Barči jsme tancovali aj sedlckou. Tancovali jsme aj s přihlížejícíma. Zrovna když jsme se chtěli vydat za starším stárkem, tak se rozpršelo. Někteří se skovali v návratí u Čechů a jejich sesedů, ti, co sa nevešli, vytáhli pláštěnku. S napětím jsme očekávali, co přijde. Asi po 15 minutách bylo po všem, déšť postupně ustával až přestal úplně. Začalo svítit sluníčko a silnice byla za malou chvíli suchá. Sformovali jsme se tedy do průvodu a vyrazili jsme za starším stárkem (nutno podotknout, že v někteří z nás měli velký problém jít pochodem na pochodovou hudbu muzikantů, což občas vypadalo velmi komicky). Zdeňa měl pohoštění nachystané na dvorku, před barákem měl výčep, kde sa čepovalo pivo z bečky. U domu mladšího stárka a po celé dědině byla spousta lidí, která sa na nás došla podívat. Jak sa nekomu zdálo, že je nás u Radima málo a o hody není moc velký zájem, tak to sa u Zdeni hnedka vyvrátilo. Lidí bylo tolik, že sme nevěděli, komu dřív zanést vdoleček či štamprlu. Průvod ke starší stárce byl vskutku početný. Stárka měla pohoštění nachystané v garáži, děvčata ocenila štokrlata, na která si mohla sednout, aniž by poničila sukně. U stárky už pár lidí začaly bolet nohy, a proto není divu, že sa nám vůbec nechtělo odcházet. Před odchodem jsme ještě udělali skupinovou fotku celé chasy a stárků. Potom se průvod vydal k obecnímu úřadu. Tam už nás netrpělivě vyhlíželi. Přivítal nás pan starosta Kreisl s manželkou. Oba byli oblečení v nově ušitém kroji. Předání práva proběhlo bez problémů. Před OÚ jsme pak společně zatančili sedlckou a ve velkém kruhu se tančilo sólo se starostou a se stárky. Pak jsme se vydali do parku zavěsili jsme práva na šibenicu. To bylo tak v 16:45, takže do vystoupení, které začínalo v 18:00 jsme měli ještě dost času na odpočinek a osvěžení.
Vystoupení začalo v 18:00, průvodním slovem provázela Anička Mahdalová. Na úvod vystoupil hopsáček s 20minutovým hodovým pásmem, potom vystoupil velký hopsák s pásmem písní a zatančíl pásmo Strání. Po krátké přestávce vyplněné lidovkami v podaní CM Strýci jsme pokračovali v programu. Vystoupil střední hopsák se svými písněmi a tanci (kluci-vysoko sem vyskočil, hlucké a horněmčanské) a celé vystoupení završil velký hopsák Horněmčanskými hádavými. Vystoupení proběhlo na parketu v parku. Byl připraven i přístřešek pro muzikanty a krojované. Hodaři mohli obdivovat nově natřené letadlo, které těsně před hodama hopsáci obrousili. Po vystoupení pokračovala hodová zábava za doprovodu DH Horněmčanka. Většina děvčat z hopsáku se po vystoupení převlékla do tanečního kroje. I přes chladné počasí (a možná aj díky němu) byl parket stále plný tanečníků. Veliký úspěch měl metlový tanec tancovaný před půlnocí. Hodové právo sa nám podařilo uhlédat i přes počáteční nájezd slavkovských hodařů :-). Po skončení zábavy Filip vyšplhal na šibenicu pro právo (žebřík už nebyl a ostatní kluci nebyli schopní po půlnoci šplhat :-)), které si stárky odnesli dom.
27. 6 - Hodová neděla
Něco málo po 10:00 jsme od místního družstva vyrazili směrem ke kostelu. Včele průvodu šli stárci, za nimi starosta se svojí ženou nesli horněmčanskou vlajku, dále DH Horněmčanka, krojovaní a ostatní. V průvodu šli také šli také stárci z předchozích hodů s právem. Jak už jsme byli u kostela, vyšel nám naproti P. Petr spolu s ministranty. Pak jsme všichni společně vešli do kostela na slavnostní hodovou mši. Otec Petr měl kázání o obnovené tradici Hodů s právem, vyjádřil přání, aby to opravdu byla tradice a podařilo se nám ji v budoucnosti ještě zopakovat. Toto vsadil do kontrastu tradice církve – tedy, že mše bývají v HN každou neděli, bez přerušení. Je to tedy taková „tradice“, která se naštěstí přese všecky problémy a úbytek farníků stále drží. Bylo na něm vidět, že je rád, že i hopsáci, co normálně do kostela nechodí, tak na hodovou mši přišli.
Obětní dary nesli stárci tak jako loni. Na závěr mše svaté udělil Otec stárkům a všem přítomným své požehnání. Po mši následovalo společné focení všech krojovaných u kostela. Také se vyfotili stárci z 1970 s hodovým právem (Karel a Anežka Krhovští, Ludmila Lukášová a Josef Janča), stárci z roku 1971 (Ludmila Lukášová, Josef Janča, Jiřina Váňová, Jan Janča). Na fotografování přišli také stárci z roku 1990 (Jiří Špaček), z roku 1991 (Petr Miloš, Radmila Uhrová, Karel Krhovský) a z roku 1993 (Josef Dufka, Petra Miklášová, Adam Bobčík, Simona Jankových). Bylo to úžasné vidět všecky stárky dohromady, dokonce došli všeci v kroji!
28. 6 - Hodky
Tradičně se hodky konaly důle v hospodě u Majora. Pouštěli jsme si první fotky z hodů. Letos nehrála dechovka, ale přijel za nama harmonikář. Hrál jak o dušu, tancovali jsme a zpívali na celé kolo.
1.-3. 7 - Dolňácké slavnosti
Letošní počasí folklórním akcím moc nepřálo. Pán Bůh zaplať za naše hodové přeprchání. Obrovský 3denní program Dolňáckých slavností v Hluku byl deštivým počasím poznamenán. Většina programu proběhla na hale, sobotní Jízda králů propršela a odpolední krojový průvod byl zrušený. Pamětníci takové počasí na slavnosti nepamatují. Nekdy prý aj pršelo, ale až tak moc ještě nikdy.
12. 7 - Kolem a okolo…není všechno tak jednoduché, jak se zdá
Hopsák už funguje třetím rokem. Mnozí se nad fotkami z našeho prvního vystoupení pousmějí. Zvláště na těch nejmenších jde nejvíce vidět, jak vyrostli. Změnili se také kroje. Letošní hody s právem všechny „vyhecovaly“ k investici do opravy či nového kroje. Letošní půlrok byl ve znamení vyšívání štruplí, krojových srdcí, kapesníčků, zdobení klobouků, šití rukávců, fěrtůšků, korudelk, košul, škrobení trčáků a shánění šátků. Tento posun museli zaznamenat všichni, kteří viděli sobotní či nedělní hodový průvod. Bylo poznat, jak si kroje vážíme. Každý vynaložil nějaké úsilí o obnovu kroje a dával na svůj „poklad“ pozor. Už to nebylo jak před třemi lety, kdy mnozí z nás oblékli kroj poprvé.
Největší změna byla u stárků. Nechali si ušít novú košulu, vyšperkovaly klobůky, oba měli nové lajbly, boty... Stárky ale nezastínili. Všechny tři si nechaly ušít hodové rukávce, fěrtůšek a obojek se kterými se poprvé ukázaly až na sobotní hody s právem. Stárky byly tak, jak majů byt, počínaje krojovýma botama a tureckým šátkem na hlavě konče. Světlé fěrtůšky v davu červených doslova zářily. O obnovu krojů se obrovským způsobem zasloužila paní Ludmila Borýsková, která práci s kanicemi přivedla k dokonalosti. Velkou pomoc jsme také našli u paní Jiřiny Váňové, která nám ušila horněmčanské rukávce.
Na hody s právem jsme se opravdu poctivě připravovali více než rok. Role stárků byly rozděleny už před Hodama 2010. Všeci stárci se museli naučit říkání. Od března se rodiny stárků scházely a domlouvaly podrobnosti (kolik se objedná vína, vdolečků, zákusků, jak sa nazdobí domy stárků, co a jak bude probíhat). Velký problém bylo zjistit, jak se bude zdobit hodové právo. Nikdo si nedokázal vzpomnět, jak sa tehdy před 18-ti lety zdobilo. „Ingredience“ na právo sa sháňaly relativně snadno. Pokud člověk ví, jak se dostat do Brumovic :-). Tamější prodejna s krojovým materiálem nabízí stuhy všech barevných odstínů a druhů, ručně dělané látkové květiny (růžičky všech barev a velikostí, konvalinky, pomněnky, chrpy…) a také vonice na klobůk.
Hlídání hodového práva je starý zvyk, který má svůj smysl. Pokud se sečte cena materiálu, dostáváme se do částek v řádech tisíců korun. Pro představu – cena jedné květiny na právu se pohybuje od 10 do 20Kč za kus. Na mladší právo bylo spotřebováno 75 těchto květin!!! Cena hlavního práva je ještě vyšší, neboť ho navíc tvoří i brokát, porta a krajka.
Velice si vážím toho, že se stárky svého úkolu tak statečně zhostily a právo doma vyrobily. Na letošních hodách totiž často zazníval dotaz, která firma nám právo vytvořila! Doposud nikdo z nás netušil, že by hodové právo zhotovovala nějaká firma ?. Pokud se to podaří, rádi bychom vytvořili publikaci, která by obsahovala jak hodové říkání a přesný popis průběhu, tak i záznamy s tím, co všechno je třeba objednat a zařídit i s přibližnou cenovou kalkulací. Zároveň bychom rádi zapsali horněmčanské písně do not a třeba i už legendární pásmo Hádavých, které vymyslel pan Petr Miloš.
Fungování hopsáku není vždy tak idylické, jak se může na první pohled zdát. Asi jako každý soubor se tu a tam se všichni neshodneme na některých věcech. Organizace souboru s téměř 80ti členy není jednoduchá (hopsáček cca 20 členů, střední 21 členů, velký 35 členů). Zvláště když jsou ve vedoucích pozicích lidé, kteří nejsou profesionálové.
Malý hopsáček funguje velmi dobře. Děti vesměs poslouchají, je vidět pokrok, který za ty 3 roky udělaly. Rodiče dětí z hopsáčku mi velmi pomáhají (sponzorské dary – občerstvení pro děti po vystoupení, šití krojů, medaile na Slavíčka, výtvarné techniky na dílničkách…) Rozhodování tady je snazší, neboť děti nekladou odpor :-).
Ve středním hopsáku je práce o něco těžší. Není snadné udržet pozornost 20 teenagerů. Nicméně práce s nima stojí zato. Výsledné vystoupení mě vždy překvapí. Značný pokrok jde vidět hlavně u chlapců, zlepšili se ve zpěvu i tanci a vypadá to, že vytvořili aj super partu. Holky byly ze začátku šikovnější, hlavně ve zpěvu, kde znaly více písniček a snadno se sezpívaly dohromady. S vedením středního hopsáku a kluků mi pomáhá paní Váňová a Jančová, holky má na starosti Irča. Po vystoupení v Brodě mám ze středního hopsáku dobrý pocit. Svoje první „zahraniční“ vystoupení zvládli na jedničku a chovali se velmi profesionálně, jak staří folkloristi :-).
Vedoucí pozice ve velkém hopsáku stále zastávají Pavla a Adam Bobčíkovi. Vybírají písně na vystoupení, vytvářejí pásma a rozhodují o programu vystoupení. Samozřejmě se jim snažíme různě pomáhat. Někdo má na starosti finance, píše granty, jiný se stará o výzdobu, plakáty, kroniku, další pomáhají s tombolou, prodává lístky na ples, pomáhá s parketem, zvučením, vozením CM do Horněmčí atd. Velkou oporou je obecní podpora naší činnosti. Za zkoušky v KD neplatíme nájem, náklady za hody leží z větší části na obci (zaplacení DH a cimbálovky). Už za předchozího starosty pana Miroslava Bahuly jsme získali peníze z obecního rozpočtu i z nadace Děti-Kultura-Sport na ušití tanečních krojů.
Největší rozpory vznikají, pokud odkládáme rozhodování o nějaké věci až na poslední chvíli. Před posledním plesem jsme se nemohli shodnout, v jakých krojích budem vystupovat. Také vznikly zbytečné rozpory o tom, jak bude vypadat pořadí účastníků v hodovém průvodě. Jindy také náladu pokazí pozdní příchod na zkoušku. Bohužel se totiž rozmohl zajímavý trend. Zkouška je svolána na 19:00 a všichni se sejdem nejdřív v 19:45. Není divu, že časně příchozí jsou po třičtvrtině čekání na opozdilce bez nálady. Zkoušky hopsáku probíhají každou sobotu a proto není divu, že si občas „lezeme na nervy“. Zvláště poslední zkoušky před vystoupením bývají hodně emotivní.
Zatím jsme všechny neshody a problémy vyřešili ke spokojení většiny a řady hopsáku se od svého vzniku nezúžily, ba přímo naopak. Neodvažuju se odhadovat či předvídat další vývoj, můžu jen vyslovit neskromné přání…abych i za další 3 roky mohla napsat o tom, že kroj v naší vesnici nevymřel. Všechny generace jej hrdě nosí a hopsák funguje…a třeba zažiju hody s právem, kde se v hlavních rolích ukážou současní členové středního či malého hopsáku.
Zpěvácké aktivity – Asi od února 2011 v HN funguje šestičlenné uskupení zpěvaček, které většinou zpívá na pohřební mši. V Horněmčí „plačky“ dříve působily, ale po úmrtí varhaníka Šupiny (Slavkov) se rozpadly. Absence místního varhaníka na dlouhou dobu tuto aktivitu umlčela. S místními zpěvačkami jsme 11. června zpívali na letošní Hubertské mši s myslivcama na Láskách. Spolu jsme také zpívali májové litanie v neděli ve 14:00.
Schola letos 3x provedla večerní chvály (Postní, Růžencové a Korunku Božího milosrdenství).